Nowy – pierwszy pionowy! – banknot kanadyjski o wartości 10 dolarów został zaprezentowany w kanadyjskim Muzeum Praw Człowieka (Canadian Museum of Human Rights CMHR) w poniedziałek 19 listopada.
Na awersie banknotu jest ukazana aktywistka ruchu obywatelskiego Viola Desmond – pierwsza Kanadyjka, której podobizna znalazła się na kanadyjskim banknocie. Kanadyjskie Muzeum Praw Człowieka w Winnipeg jest widoczne na rewersie. Przedstawione jest także pióro orła, które reprezentuje wysiłki na rzecz uznania praw rdzennej ludności.
Decydował kolor skóry
8 listopada 1946 roku 32-letnia Viola Desmond poszła do kina Roseland w New Glasgow, korzystając z przerwy kiedy naprawiano jej samochód. W kinie kazano jej opuścić część dla białych na głównym poziomie kina. Kiedy odmówiła, została wyprowadzona przez policję i uwięziona. W tamtych czasach czarnoskórzy widzowie mogli siedzieć tylko na balkonie kina.
Sprzeciw Violi Desmond wsparł ruch na rzecz praw obywatelskich ludzi o innych kolorach skóry i pomógł zmotywować Kanadyjczyków do walki z rasową segregacją w Kanadzie.
Segregacja rasowa została legalnie zakończona w Nowej Szkocji w 1954 roku, częściowo z powodu rozgłosu wywołanego przez sprawę Desmond.
Viola Desmond zmarła w 1965 roku. W 2010 roku Nowa Szkocja wystosowała pośmiertne przeprosiny i wydała ułaskawienie.
Nie tylko Kanada
Pionowe banknoty używane są nie tylko w Kanadzie. Obecnie banknotami z pionowym nadrukiem można płacić na Bermudach i w Kazachstanie.
Także Ulster Bank, jeden z największych w Irlandii Północnej, zaprojektował pionowe banknoty – o nominałach 5 i 10 funtów. Bank informuje, że nowe banknoty polimerowe to rezultat konsultacji z ekspertami i społeczeństwem. Banknot 5-funtowy podkreśla znaczenie morza i migracji w Irlandii Północnej. Za to 10-funtowy skupia się na rolnictwie i dziedzictwie. Oba zostaną dodatkowo zabezpieczone przed oszustami zaawansowanymi technologiami.
Niecodzienna waluta będzie pełnoprawnym środkiem płatniczym w całej Wielkiej Brytanii. W Irlandii Północnej mają one wejść do obiegu już od początku 2019 roku.
źródło: Gazeta (Toronto), news.sky