Prezydent Duda przyjął przewodniczącego parlamentu Chin

Dodane przez: | 18 lipca 2017

Prezydent Duda przyjął przewodniczącego parlamentu Chin

Prezydent Andrzej Duda przyjął przebywającego w Polsce z oficjalną wizytą przewodniczącego parlamentu Chin.

Zhang Dejiang przyleciał do Warszawy w środę, 12 lipca, na zaproszenie marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego. W czwartek, 13 lipca, zostało podpisane porozumienie o współpracy między Sejmem RP a Ogólnochińskim Zgromadzeniem Przedstawicieli Ludowych.

13 lipca Zhang Dejiang spotkał się także z premier Beatą Szydło. Rozmowy dotyczyły praktycznych aspektów polsko-chińskiej wymiany gospodarczej. W piątek, 14 lipca dostojny gość spotkał się z marszałkiem Senatu, Stanisławem Karczewskim. 16 lipca, w ostatnim dniu wizyty, został przyjęty przez prezydenta RP, Andrzeja Dudę.

Zhang Dejiang, ur. 1946, wstąpił do Komunistycznej Partii Chin w 1971 r. Od 2002 r. jest członkiem liczącego 25 osób Biura Politycznego Partii. Od 2012 r. należy do Stałego Komitetu Biura Politycznego. Siedmioosobowy Komitet jest organem decyzyjnym w okresach między sesjami pełnego składu Biura, które odbywają się raz w miesiącu.

W praktyce Stały Komitet Biura Politycznego KPCh jest najwyższym organem decyzyjnym w państwie. Zgodnie ze statutem Partii, pracom Komitetu przewodniczy sekretarz generalny KPCh, obecnie Xi Jinping, prezydent Chińskiej Republiki Ludowej.

Robert Ostrowski