Public Relations wsparciem dla przedsiębiorców

Dodane przez: | 28 maja 2019

Public Relations

29 maja ruszają trzydniowe targi Export Expo, China Homelife Poland oraz Kongres Gospodarczy Europy Centralnej i Wschodniej. To najlepsze miejsce na prezentację produktów wielu branż. Jednakże targi to przede wszystkim budowanie relacji pomiędzy polskim a chińskim biznesem oraz promocja przedsiębiorstwa. Dobry PR firmy zaczyna się właśnie w tym miejscu, poprzez budowanie porozumienia z potencjalnymi odbiorcami produktów. Porozumienia, opartego na zaufaniu i renomie.

Public Relations to przede wszystkim budowanie pozytywnego wizerunku firmy, marki, produktu oraz jej przedstawicieli. Pokazanie atutów przedsiębiorstwa, obszarów, w których dana firma nie ma sobie równych przy odpowiednim wsparciu specjalistów zajmujących się doradztwem komunikacyjnym przynosi wielkie długofalowe korzyści dla przedsiębiorstwa. Jeśli wątpisz w skuteczność działań wizerunkowych i pracę z PRowcami, to artykuł właśnie dla Ciebie.

PR a budowanie relacji z otoczeniem?

Dobre wykorzystanie narzędzi komunikacyjnych do budowania wizerunku jest nieocenionym atrybutem w postrzeganiu firmy przez otoczenie zewnętrzne. Mowa tu zarówno o nowych produktach, jak i tych które są już dostępne na rynku od wielu lat. Na budowanie wizerunku i skorzystanie ze wsparcia specjalistów w tym obszarze nigdy nie jest za późno. Pamiętając o odpowiednich grupach docelowych należy tak przygotować ofertę nt. przedsiębiorstwa czy marki, aby zachęcała ona do dalszej współpracy. Kolejnym krokiem jest budowanie relacji. Od czego zacząć? Kiedy mamy gotową ofertę marki, produktu musimy odpowiednio dotrzeć do tych, których ten produkt może zainteresować. Budowanie relacji poprzez spotkania B2B to jedno z największych wyzwań dla wielu branż. Dlatego też PR w tym obszarze jest wsparciem. Wcześniej przygotowany tzn. „one page” – krótki materiał o tym czym jest firma, produkt, branża jest dobrym dokumentem wyjścia. Następnie sporządzamy Q&A (materiał pytania i odpowiedzi) nt. produktu, firmy, pozwoli on na wcześniejsze przygotowanie się do trudnych pytań. Lepiej samemu stawiać sobie trudne pytania, wyszukiwać wąskie gardła, niż czekać aż zrobi to konkurencja. Dlatego też uprzednio przygotowana analiza słabych i mocnych stron marki jest punktem wyjścia w dalszym prowadzeniu dialogu. To tylko część materiałów jakie przygotowuje specjalista PR na początku drogi pracy na rzecz danej firmy, marki, produktu. W konsekwencji tego co uda się przygotować na początku współpracy prowadzona jest dalsza strategia komunikacyjna. To ważny punkt dla każdego PRowca. Później jest tylko ciężka praca i wsparcie niesione każdego dnia na rzecz przedsiębiorstwa.

Dlaczego warto zdecydować się na doradztwo PR?

Przedsiębiorcy często nie widzą zagrożeń, słabych punktów i negatywnych wyzwań wizerunkowych stojących przed firmą. Przywiązani do swojej wizji i często sukcesów marki tracą umiejętność patrzenia „chłodnym okiem” na to co robią. Potrzebny jest ktoś, kto z boku oceni i spojrzy na przedsiębiorstwo. Nie będzie się bał zadawania trudnych pytań i negatywnej oceny tego co widzi. Specjaliści z zakresu PR poważnie traktują swoje wyzwania i utożsamiają się z daną firmą czy marką. Pierwszy krok dla przedsiębiorcy to daj szanse sobie i swojemu przedsiębiorstwu na umocnienie swojej pozycję, bądź poprawę jej wizerunku przy wykorzystaniu narzędzi PR.

Instytut Strategii Rozwoju jest partnerem wspierającym III edycji Kongresu Gospodarczego Krajów Europy Centralnej i Wschodniej.

Public Relations