Rafalska o danych GUS: wzrost urodzeń to już tendencja

Dodane przez: | 25 sierpnia 2017

Elżbieta RafalskaRodziny czują się w Polsce coraz bezpieczniej; myślę, że wzrost liczby urodzeń jest już tendencją – powiedziała w czwartek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, odnosząc się do danych Głównego Urzędu Statystycznego o liczbie urodzeń.

Według GUS, w czerwcu urodziły się 34 tys. dzieci. To o 2,3 tys. więcej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Najlepszym miesiącem w 2017 r., jeśli chodzi o urodzenia, był maj. W tym czasie na świat przyszło 36 tys. dzieci. Nieco gorszy był marzec, w którym urodziło się 34,7 tys. maluchów.

„To są dobre dane, oby kolejne były takie, będę wtedy zadowolona. Dane są lepsze od naszych prognoz, kiedy wprowadzaliśmy +500 plus+” – powiedziała PAP Rafalska, komentując dane GUS.

Zwróciła uwagę, że od listopada ubiegłego roku, z wyjątkiem kwietnia (w porównaniu z danymi z 2016 r.), stale wzrasta liczba urodzeń w Polsce. „Trzeba pamiętać, że ten spadek w kwietniu był niewielki. Ale w kwietniu była jedna niedziela więcej. To ma znaczenie w kwestii szpitalnych zabiegów” – mówiła szefowa MRPiPS.

Jak zaznaczyła, byłaby zadowolona, gdyby udało się w 2017 r. przełamać barierę 400 tys. urodzeń. „Przed nami dane z miesięcy, które charakteryzują się większą liczbą urodzeń. Spodziewam się, że w lipcu i sierpniu może być większy wzrost niż w czerwcu. Jestem ciekawa, ile dzieci jest już w drodze” – powiedziała Rafalska.

źródło: www.kurier.pap.pl
foto: PAP/M.Obara