Rusz się! na Ursynowie – impreza na medal

Dodane przez: | 10 września 2018

Rusz się! na Ursynowie

Pierwsze Targi Klubów Sportowych oraz towarzyszące im Mini Igrzyska Lekkoatletyczne im. Ireny Szewińskiej odbyły się w sobotę 8 września w Ursynowskim Centrum Sportu i Rekreacji Hawajska. Uczestnicy poznali bogatą ofertę klubów, w których mogą trenować pod okiem polskich mistrzów sportu.

– Dzielnica Ursynów przykłada ogromna wagę do promocji sportu i zdrowego stylu życia. Każda szkoła ma boisko sportowe, a Arena Ursynów przyciąga sportowe wydarzenia z całej Polski. Kolejnym krokiem w stronę promocji zdrowego trybu życia są właśnie rozpoczynające się targi „Rusz się! Na Ursynowie” – mówił podczas uroczystości otwarcia Targów Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Marek Traczyk – szef Stowarzyszenia Polskich Mediów (organizatora Targów) i prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej zwrócił uwagę, że Warszawa jest miastem „z największą nadwagą” w Polsce, cierpi na nią ponad jedna trzecia mieszkańców”. Ursynów daje stolicy dobry przykład, promując sportowy styl życia.

– Chcemy przybliżyć mieszkańcom, a w szczególności dzieciom i młodzieży, bogatą ofertę ursynowskich klubów sportowych. Początek roku szkolnego to doskonały moment żeby zapisać się na zajęcia i aktywnie spędzać czas po szkole. Oczywiście nie brakuje też oferty dla dorosłych, w tym seniorów, podczas ursynowskich targów sportowych każdy znajdzie coś dla siebie – podkreślił Antoni Pomianowski, wiceburmistrz dzielnicy Ursynów.

Sama idea targów pochodzi od olimpijczyka – Tomasza Majewskiego, złotego mistrza w pchnięciu kulą z Pekinu i Londynu, mieszkańca Ursynowa. Pomysł został podchwycony przez władze dzielnicy i po pół roku udało się zorganizować pierwsze tego typu wydarzenie.

Rusz się! na Ursynowie

Pod okiem mistrzów

Głównym założeniem imprezy jest popularyzacja sportu wśród mieszkańców i umożliwienie zapoznania się z ofertą jak największej liczby klubów sportowych. Pod jednym dachem swoje stoiska rozstawiło 35 organizacji z Ursynowa, w tym kilka, w których trenuje się pod okiem samych mistrzów.

Jednym z takich miejsc jest Klub Judo Legia Warszawa, który prowadzi nasz olimpijczyk, brązowy medalista mistrzostw świata i Europy – Krzysztof Wiłkomirski.

Swoją Akademię Badmintona na Ursynowie promował kolejny uznany sportowiec – pięciokrotny olimpijczyk, mistrz Europy – Robert Mateusiak.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: Tomasz Majewski, ambasador wydarzenia, Urszula Kielan – mieszkanka Ursynowa, srebrna medalistka w skoku wzwyż z IO w Moskwie, Genowefa Patla – mieszkanka Ursynowa, mistrzyni Europy, lekkoatletka, oszczepniczka, olimpijka z Barcelony, Jerzy Pietrzyk – mieszkaniec Ursynowa, srebrny medalista w sztafecie 4 x 400 m z IO w Montrealu, Lesław Ćmikiewicz – złoty medalista w piłce nożnej z IO w Monachium.

Rusz się! na Ursynowie

Przegląd sportowy

Organizatorzy przygotowali bogaty program, na który składały się nie tylko oryginalne pokazy walki na szable, wushu, pokazy tańca, freestyle football, tai-chi czy aikido, ale także zajęcia, w których mogły wziąć udział dzieci. Młodsi aż rwali się do piłki nożnej i tenisa, czy trampoliny, starsi chętnie stawali przy stołach do gry w piłkarzyki.

Do dyspozycji najmłodszych uczestników targów byli cały czas trenerzy różnych dyscyplin i ich uczniowie. Specjalnie dla dzieci przygotowano warsztaty edukacyjne „Śniadanie małego mistrza” oraz „Mamo, Tato, sam zrobię deser!”, połączone z degustacją, prowadzone przez dietoterapeutkę, dr Adę Kostrz-Kostecką.

Rusz się! na Ursynowie

Aktywni seniorzy także mogli znaleźć coś dla siebie. Bogatą ofertę zaprezentowała między innymi Fundacja„Kluboteka Dojrzałego Człowieka czy szkoła tanga argentyńskiego LA MIRADA. Propozycję nordic walking dla seniorów prezentowała fundacja Trzy Kroki.

„Dogoń Królową”

Pod bacznym okiem Genowefy Patli i Jerzego Pietrzyka odbyły się pierwsze otwarte Mini Igrzyska Lekkoatletyczne im. Ireny Szewińskiej”. W trzech dyscyplinach olimpijskich wzięła udział młodzież w kategorii wiekowej do 14 lat. Sportowa rywalizacja i świetna zabawa towarzyszyła targom przez cały dzień.

Rusz się! na Ursynowie

Mini Igrzyska, które odbyły się na Ursynowie, mają rozpocząć cykl wydarzeń poświęconych pamięci wybitnej lekkoatletki, organizowanych przy współpracy i pod patronatem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Organizatorzy ogłosili konkurs na hasło promujące to wydarzenie. Spośród wielu zgłoszeń komisja w składzie: Zenon Dagiel, przedstawiciel PKOI, Marek Traczyk, prezes Warszawskiej Izby Gospodarczej i Marta wybrała zwycięskie hasło, które brzmi „Dogoń Królową”. Kolejne edycje otwartych Mini Igrzysk Lekkoatletycznych im. Ireny Szewińskiej odbywać się będą pod tym właśnie hasłem.

Imprezę uświetniła wyjątkowa wystawa fotografii królowej sportu, którą mogliśmy podziwiać dzięki uprzejmości pana Janusza Szewińskiego, męża lekkoatletki.

Targi zorganizowane zostały w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego, na zlecenie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, w zakresie wspierania i upowszechniania kultury fizycznej w Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy w 2018 roku. Impreza była współfinansowana ze środków Dzielnicy Ursynów.

KK