Rząd czy samorząd: Spór o maski

Dodane przez: | 15 kwietnia 2020

Maseczka

Wobec wprowadzenia obowiązku zakrywania ust i nos, to rząd powinien zapewnić łodzianom maseczki – uważają władze Łodzi. Przedstawiciele miejskiej opozycji z PiS wskazują, że dystrybucja środków zabezpieczających przed koronawirusem jest zadaniem władz Łodzi. Z kolei w Wadowicach (woj. małopolskie) każdy mieszkaniec gminy mający powyżej 60 lat otrzyma bezpłatnie maseczkę wielokrotnego użytku.

Od czwartku (14 kwietnia) obowiązywać będzie nakaz zasłanianiu ust i nosa w miejscach publicznych. W tym celu będzie można stosować nie tylko maseczki, ale też np. szalik czy chustę. To kolejny środek bezpieczeństwa, który ma zapobiegać zakażeniom koronawirusem.

– To rząd wprowadził regulacje nakazujące obowiązkowe noszenie maseczek i to rząd powinien zapewnić łodzianom, a także innym obywatelom, dostosowanie się do tych wymogów – powiedział we wtorek Marcin Masłowski, rzecznik prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej.

Masłowski zapewnił, że – jeśli chodzi o obowiązek noszenia maseczek i zapewnienia ich mieszkańcom – miasto ma plan.

– Jeżeli rząd temu zadaniu nie podoła, miasto ma przygotowane rozwiązanie, które wkrótce wcieli w życie. Łodzianie mogą czuć się bezpiecznie – powiedział, nie ujawniając szczegółów.

Zdaniem łódzkiej opozycji obowiązek zapewnienia mieszkańcom maseczek spoczywa na władzach Łodzi.

– Mieszkańcy Łodzi już od dawna powinni liczyć na wsparcie samorządu łódzkiego, na wsparcie pani prezydent Hanny Zdanowskiej, a maseczki powinny być dostarczane przez miasto wszystkim mieszkańcom Łodzi – podkreślił szef miejskiego klubu radnych PiS Radosław Marzec.

Dodał, że maseczki powinny być dostarczone przez władze miasta bezpłatnie i – jak powiedział – „nie powinniśmy z tym zwlekać ani chwili”.

Coraz więcej samorządów w regionie łódzkim rozdaje swoim mieszkańcom środki ochrony – m.in maseczki ochronne i jednorazowe rękawiczki. Tak jest m.in. w Skierniewicach i Tomaszowie Mazowieckim, Wieluniu i Kutnie. Są już wstępne deklaracje kilkunastu kolejnych samorządów województwa łódzkiego, których przedstawiciele także chcą rozdawać maseczki swoim mieszkańcom.

Podobne deklaracje składają też samorządy z innych regionów Polski. Ratusz w Wadowicach (woj. małopolskie) poinformował, że każdy mieszkaniec gminy w wieku powyżej 60 lat otrzyma bezpłatnie maseczkę wielokrotnego użytku. Jak tłumaczy Małgorzata Targosz-Storch z urzędu miejskiego w Wadowicach burmistrz chce w pierwszej kolejności zaopatrzyć w maseczki seniorów, bo to oni są w grupie podwyższonego ryzyka.

Dystrybucja maseczek rozpocznie się już w środę. Rozdawane będą przy największych sklepach w mieście, jak: Galeria Błonie, Galeria Jan, Stop, Carrefour, Biedronka, Lidl i Tesco, w godzinach przeznaczonych na zakupy tylko dla seniorów, czyli między 10 i 12.

– Pomagali w tym będą harcerze oraz strażacy ochotnicy – powiedziała Targosz-Storch.

Seniorom mieszkającym w poszczególnych sołectwach gminy Wadowice maseczki dostarczą do domów strażacy OSP.

źródło: PAP
foto: Pixabay