Rzońca: projekt ws. Funduszu Dróg Samorządowych to nie jest nowy podatek

Dodane przez: | 14 lipca 2017

Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr

Projekt dotyczący powołania Funduszu Dróg Samorządowych to nie jest wprowadzanie nowego podatku; jeśli chcemy jeździć bezpiecznie, po dobrych drogach musimy wprowadzić opłatę drogową – mówił w środę w Sejmie poseł PiS, przewodniczący sejmowej komisji infrastruktury Bogdan Rzońca.

Sejm w środę zajął się w pierwszym czytaniu projektem ustawy autorstwa posłów PiS o Funduszu Dróg Samorządowych. Zakłada on dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich.

Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr. Według krytykujących projekt polityków opozycji przełoży się to na podwyżkę ceny paliwa o 25 groszy na litrze. W środę rano do zarzutów opozycji odniósł się podczas konferencji prasowej w Sejmie poseł Bogdan Rzońca.

Jak zauważył, w 2015 r. koszty wypadków drogowych w Polsce przekroczyły 42 mld zł. Dodał, że Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów, jeśli chodzi o liczbę osób zabitych w wypadkach drogowych. Według posła jednym z powodów tego są „bardzo słabe drogi gminne, powiatowe i bardzo słaba sieć komunikacyjna”.

„Bezpieczeństwo to pierwsza potrzeba człowieka, każdy kto gdzieś jedzie chce dojechać bezpiecznie i bezpiecznie wyjechać. Powołując ten fundusz, chcemy zmienić tę bardzo niekorzystną sytuacją” – podkreślił Rzońca.

Dodał, że propozycja PiS wychodzi na przeciw samorządowcom, których nie stać na naprawę dróg. „Wszystkie komentarze mówiące o tym, że wprowadzamy nową daninę, nowy podatek są nieprawdziwe. Wcale nie mówimy o nowym podatku, mówimy o opłacie drogowej, która będzie wprowadzona i będzie zasilała celowy fundusz na drogi, nie na administracje, nie na 500plus, nie na mieszkania. Wszystkie środki z tego funduszu trafią tylko i wyłącznie na drogi” – zapewnił.

źródło: www.kurier.pap.pl