Schronienie dla murarki, biedronki i złotooka

Dodane przez: | 25 sierpnia 2017

X edycja Pikniku z Klimatem

W niedzielę, 27 sierpnia, w godz. 11.30-16.30 zapraszamy mieszkańców stolicy i turystów na plac Zamkowy w Warszawie do udziału w X edycji Pikniku z Klimatem. Tym razem bawić się i edukować będziemy pod hasłem: „Każda podróż może być klimatyczna” oraz mówić o niskoemisyjnym transporcie i jego roli w walce ze zmianami klimatu. Jak co roku Klub Gaja we współpracy z Lasami Państwowymi zaprasza na stoisko „Od deski do deski”, gdzie każdy będzie mógł zbudować domek dla owadów zapylających i dowiedzieć się o zagrożeniach z jakimi się spotykają. Jednym z nich jest właśnie zanieczyszczenie powietrza.

Piknik z Klimatem organizowany jest w ramach projektu „Partnerstwo dla Klimatu” (został zapoczątkowany w 2008r., jako platforma współpracy i wspierania wydarzeń towarzyszących XIV Konferencji Klimatycznej COP14 w Poznaniu). W imprezie uczestniczą partnerzy, którzy działają w ramach „Partnerstwa dla Klimatu”. Od wielu lat jest świetną okazją, żeby w ciekawy i przyjemny sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat środowiska oraz przyczyniać się do ochrony klimatu. W tym roku będziemy mówić o niskoemisyjnym transporcie i jego roli w walce ze zmianami klimatu, o odpowiedzialnym podróżowaniu w trosce o środowisko i klimat. Dane Światowej Organizacji Zdrowia na temat zagrożeń dla życia i zdrowia wynikających z emisji transportowych są zatrważające. Również w Polsce tysiące osób umiera przedwcześnie na choroby, których przyczyną jest zanieczyszczenie powietrza, w znacznej części emitowane przez pojazdy.

Toksyczne substancje, pochodzące z niskiej emisji szkodzą zarówno zdrowiu człowieka, jak i środowisku naturalnemu. Na stoisku Klubu Gaja będzie można poznać różne gatunki owadów zapylających, a także problemy i zagrożenia z jakimi one się spotykają. Jednym z nich jest właśnie zanieczyszczenia powietrza, które zaburza ich zdolność nawigacyjną, utrudniając dotarcie do pożywienia. Razem z Klubem Gaja każdy będzie mógł pomóc dzikim zapylaczom budując dla nich schronienie. Na uczestników czekać będą olchowe deseczki, młotki, gwoździe i sekatory. W zmontowanych domkach umieścimy rurki z trzciny pospolitej, to właśnie w nich murarki ogrodowe składają jajeczka. Natomiast w szyszkach, chętnie szukają schronienia biedronki. Dla złotooków mamy przygotowaną wyściółkę ze słomy i liści. Samodzielnie wykonany domek będzie można zabrać ze sobą i spożytkować dla dobra przyrody. Najmłodszych zapraszamy do tworzenia kolorowych dzikich pszczół.

„Edukacja i ochrona dzikich zapylaczy wpisuje się w program Święto Drzewa Klubu Gaja, który realizowany jest przy współpracy wielu partnerów m.in. Miasta Stołecznego Warszawa i Lasów Państwowych. To kompleksowa edukacja na temat zrównoważonego rozwoju i zmian klimatu, poparta działaniami praktycznymi – sadzeniem i ochroną drzew. Dzięki programowi posadzono już ponad 800 tysięcy drzew. Wiele z nich jest teraz bazą pokarmową dla tych pożytecznych owadów” – podsumowuje Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Na uczestników Pikniku z Klimatem czeka wiele atrakcji. Dla miłośników dwóch kółek, ale także dla rodzin z dziećmi niewątpliwą frajdą będą: kreatywność, zabawa i sport w takich strefach, jak np.: Rowerowy Tor Przeszkód, Egzamin na listonosza, Wielka gra planszowa o tematyce rowerowej i Strefa zabaw sportowych –wszystko oparte na zdrowej rywalizacji! Będzie można także zobaczyć bezemisyjną ciężarówkę czyli rower cargo. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie! Oczywiście wstęp wolny dla wszystkich!