Śląsk chce dołączyć do grona organizatorów III Igrzysk Europejskich

Dodane przez: | 8 marca 2021

Śląsk chce dołączyć do grona organizatorów III Igrzysk Europejskich

Województwo śląskie wyraziło gotowość współorganizacji III Igrzysk Europejskich, które odbędą się w Polsce w 2023 roku. Tym samym chce dołączyć do dwóch dotychczasowych organizatorów – Krakowa i Małopolski. W Centrum Olimpijskim PKOl odbyło się spotkanie dotyczące najważniejszych kwestii związanych z organizacją III Igrzysk Europejskich. Uczestniczyli w nim Wicepremier Jacek Sasin – Minister Aktywów Państwowych, Pełnomocnik Rządu ds. koordynacji działań przygotowawczych do organizacji III Igrzysk Europejskich, Wicepremier prof. Piotr Gliński – Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu Anna Krupka oraz Prezes Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich Niels Nygaard i Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki. Przedstawiciele Rządu podtrzymali pełne wsparcie dla tego wydarzenia.

– W imieniu Rządu chciałbym potwierdzić wszystkie dotychczasowe deklaracje, a więc wsparcie dla organizatorów w zakresie logistyki, ale też niezbędnych przedsięwzięć infrastrukturalnych. Cieszę się, że Śląsk chce współorganizować III Igrzyska Europejskie oraz że wszystko jest na dobrej drodze by do programu sportowego dołączyła lekka atletyka – dyscyplina, w której Polska ma ogromne sukcesy. Stadion Śląski, który ma status obiektu narodowego gościłby najlepszych lekkoatletów z Europy – powiedział Jacek Sasin, Wicepremier, Minister Aktywów Państwowych.

– Sport to bardzo ważny element kultury masowej, dlatego jest oczywiste, że wszystkie imprezy sportowe będą wspierane przez państwo polskie. Sport to dobro publiczne, które przekłada się na dobro społeczne. Poważnie podchodzimy do tego wydarzenia i wszystkich naszych obowiązków. Lekkoatletyka na pewno jeszcze bardziej podniesie rangę tego wydarzenia, a włączenie Śląska do grona organizatorów ułatwi przeprowadzenie tej imprezy. Ma ona olbrzymie walory edukacyjne i kulturowe – podkreślił prof. Piotr Gliński, Wicepremier, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Marszałek Województwa Śląskiego przekazał do Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich oraz Polskiego Komitetu Olimpijskiego list intencyjny w sprawie dołączenia Śląska do organizatorów III Igrzysk Europejskich.

– Deklaruję szerokie zaangażowanie w organizację tej wysokiej klasy, wielonarodowej imprezy sportowej o globalnym zasięgu. Dedykowana najlepszym zawodnikom Europy i promująca najcenniejsze wartości sportu i Ruchu Olimpijskiego – będzie uhonorowaniem Województwa Śląskiego, w którym przez lata ciężkiej pracy powstawała nowoczesna infrastruktura sportowa. Szczególne miejsce zajmuje Stadion Śląski – arena sportowa, która ma swoją historię, duszę i przywołuje liczne wspomnienia. Jest obiektem sportowym o bogatej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Śląsk, Polska jest z niego dumna! – napisał w liście intencyjnym Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

We wstępnym programie Igrzysk jest już 26 dyscyplin. Ostateczny powstanie po zakończeniu rozmów  ze wszystkimi europejskimi federacjami. Dotąd podpisane zostały umowy z 13 europejskimi federacjami. Toczą się intensywne rozmowy Europejską Federacją Lekkiej Atletyki.

– Na Halowych Mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce w Toruniu spotkaliśmy się z szefem Europejskiej Federacji Lekkiej Atletyki. Jestem przekonany, że w najbliższym czasie uda nam się ustalić warunki dołączenia tej dyscypliny do programu Igrzysk. Podczas III Igrzysk Europejskich sportowcy będą mogli zdobywać kwalifikacje do Igrzysk XXXIII Olimpiady Paryż 2024 i rywalizować w mistrzostwach Europy w wielu dyscyplinach. Będzie to ważne, sportowe wydarzenie w naszym kraju i całej Europie – powiedział Prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Igrzyska Europejskie 2023 to nie tylko święto dla sportowców i kibiców. Będzie to zdecydowany bodziec, istotnie wzmacniający rozwój regionów zaangażowanych w organizację tego przedsięwzięcia. W wyniku pandemii koronawirusa turystyka, a więc tak ważna gałąź gospodarki, znalazła się w kryzysie. To szansa, by przełamać ten gospodarczy impas.

– Województwo małopolskie podjęło się roli organizatora w Mińsku, w trakcie ostatniej edycji Igrzysk Europejskich. I od tej pory krok po kroku, z dużym przekonaniem realizujemy wszystkie zobowiązania, których się podjęliśmy. Dziś jesteśmy już przygotowani do tego, aby przejść do kolejnego etapu, czyli do działań operacyjnych, przygotowawczych. Cieszymy się z tego, że deklaracja miasta Krakowa jest podtrzymana i miasto Kraków będzie włączało się w sposób aktywny do przygotowań tych Igrzysk – powiedział Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego.

– Kraków nigdy nie wycofywał się z organizacji Igrzysk Europejskich. Podczas sobotniego spotkania z EOC potwierdziłem naszą gotowość do współorganizacji Igrzysk, a w rozmowie z pełniącym obowiązki prezydenta tej organizacji Nielsem Nygaardem usłyszałem jasny przekaz, że on nie widzi takiej możliwości, by ten projekt został zrealizowany bez Krakowa. To jest informacja dla tych, którzy w mediach przekonywali, że Igrzyska mogą obejść się bez marki Kraków. My wywiążemy się z naszych zobowiązań i to oczywiste, że chcemy by ze swoich zobowiązań wywiązali się nasi polscy partnerzy. A rzecz dotyczy przede wszystkim gwarancji finansowych dla Krakowa, czy spec ustawy.  Cieszę się, że również Małopolska, otrzymując wsparcie Śląska,  jasno deklaruje swoje pełne zaangażowanie w Igrzyska – podkreśla Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 będą największą multidyscyplinarną imprezą sportową w Europie. Po raz pierwszy zostaną  zorganizowane na terenie Unii Europejskiej.

– Wielokrotnie rozmawiałem na temat wsparcia ich organizacji – zarówno w Parlamencie Europejskim, jak i z przedstawicielami Komisji Europejskiej w Brukseli. Potrzebujemy takich inicjatyw by pobudzać polską turystykę, gospodarkę oraz promować sport powszechny w olimpijskim wydaniu. Będzie to świetna okazja do pokazania możliwości, sukcesów, promocji Polski w Europie oraz integracji wszystkich wokół wspólnych, sportowych wartości i emocji – mówił Tomasz Poręba, Wiceprezes PKOl, Pełnomocnik Zarządu PKOl ds. III Igrzysk Europejskich.

– Jestem zbudowany podejściem polskiego Rządu do tego wydarzenia oraz zrozumieniem korzyści, jakie ono niesie – zwłaszcza po tym trudnym czasie pandemii. Poprzednie edycje transmitowane były w 196 krajach, obejrzało je łącznie 2 miliardy widzów, 500 milionów Internecie i 800 milionów w mediach społecznościowych. To przekłada się na zainteresowanie i promocję kraju oraz ożywienie turystyki – zarówno w wymiarze krajowym, jak i lokalnym. Rozmawiamy też z Europejską Unią Nadawców na temat zasad transmisji tego wydarzenia – podkreślił Hasan Arat, Przewodniczący Komisji Koordynacyjnej ds. III Igrzysk Europejskich.

Igrzyska Europejskie to sztandarowa impreza Stowarzyszania Europejskich Komitetów Olimpijskich. Rozgrywane są co cztery lata z udziałem 50 reprezentacji krajów europejskich. Decyzja o powierzeniu Miastu Kraków i Regionowi Małopolska organizacji III Igrzysk Europejskich zapadła 22 czerwca 2019 roku na nadzwyczajnym posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (The European Olympic Committees – EOC). Podjęły ją jednogłośnie wszystkie Narodowe Komitety Olimpijskie zrzeszone w EOC.

– Cieszę się, że III Igrzyska Europejskie odbędą się w Polsce. Polska stoi sportem i ma  ogromne doświadczenie w organizacji imprez sportowych. Jestem przekonany, że będą to fantastyczne Igrzyska. Zapewniam, że nie chcemy na nich zarobić, ale wzorem innych kontynentów zorganizować coś wyjątkowego dla Europy i kraju gospodarza – podkreślił pełniący obowiązki Prezydenta EOC Niels Nygaard.

I edycja Igrzysk Europejskich odbyła w  się w Baku. Polskę reprezentowało na nich  218 zawodników. Reprezentacja naszego kraju zdobyła 20 medali: 2 złote, 8 srebrnych i 10 brązowych. II edycja miała miejsce w Mińsku. Polskę reprezentowało 151 zawodników. Zdobyliśmy łącznie 14 medali: 3 złote, 1 srebrny i 10 brązowych. Wielu zawodników, którzy wzięli udział w tych wydarzeniach osiąga znaczące sukcesy na arenach międzynarodowych i będzie reprezentować Polskę na Igrzyskach w Tokio.

źródło: PKOl
foto: PKOl – Szymon Sikora