Święto Toruńskiego Piernika, które odbyło się 11-12 sierpnia w Toruniu, zamieniło toruńską Starówkę i Błonia Nadwiślańskie w kulinarno-kulturalną oraz festiwalową scenę. Niezwykłe pokazy kulinarne połączone z degustacją w wykonaniu szefów kuchni znanych z programów telewizyjnych – Pascala Brodnickiego, Maliki Szyc-Juchnowicz oraz Sebastiana Olmy, warsztaty piernikarskie pod okiem mistrzów piernikarskich z Fabryki Cukierniczej Kopernik, Międzynarodowy Zlot Food Trucków, piernikowa kawiarnia, liczne atrakcje dla najmłodszych, koncerty znanych polskich i zagranicznych zespołów, pokazy sportowe w wykonaniu najlepszych instruktorów – to tylko kilka z wielu atrakcji tegorocznego programu imprezy, na którą tłumnie przybyli mieszkańcy Torunia oraz turyści z całej Polski.
Długi weekend sierpnia w Toruniu bez wątpienia upłynął pod znakiem piernika, który nie bez powodu doczekał się tu swojego dnia. Toruński piernik stał się bowiem bohaterem festiwalu kulinarno-kulturalnego, który w wyjątkowy sposób połączył historię z nowoczesnością przyciągając tłumy mieszkańców Torunia oraz turystów z całej Polski. Tu każdy mógł znaleźć coś dla siebie!
Kulinarna odsłona Święta Toruńskiego Piernika
Największym show Święta Toruńskiego Piernika 2017 były prezentacje kulinarne szefów kuchni znanych z telewizyjnych ekranów, którzy zaproponowali nowe, współczesne wykorzystanie toruńskiego piernika w kulinariach. Na jeden sierpniowy dzień Błonia Nadwiślańskie stały się centrum piernikowych specjałów kulinarnych. We wspaniałej scenerii tłumy odwiedzających z dużym zainteresowaniem oglądały mistrzowskie popisy, których inspiracją i składnikiem były słynne toruńskie pierniki.
Podczas swoich pokazów Pascal Brodnicki dał popis gotowania na najwyższym poziomie i zaprezentował przepis na duszoną wołowinę w sosie piwno-piernikowym oraz chutney z pomidorów i czerwonych owoców z francuskimi tostami z piernika, które zachwyciły publiczność.
Natomiast Malika Szyc-Juchnowicz przygotowała zaskakujące połączenie smaków, a mianowicie pomysł na wiśniowego śledzia w pierniku z piklowanym winogronem i paloną cebulą oraz przydymioną korzenną kaczkę z piernikowym hummusem, fenkułem i sosem z granata. Uczestnicy pokazów mogli nie tylko posmakować każdej z przyrządzonych na ich oczach potraw, ale również poznać tajniki kucharza, który instruował krok po kroku, jak przygotować prezentowane danie.
Sebastian Olma zaskoczył wszystkich przepisem na pierś z kurczaka na pierniku ze słodkim batatem i burakiem. Drugą potrawą, zaprezentowaną podczas pokazu, był krem marchwiowy z piernikowymi grzankami i marakują.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również strefa gastronomiczna usytuowana na Błoniach Nadwiślańskich, gdzie już od piątku swoje flagowe dania serwowało ponad 30 food trucków przybyłych z całej Europy. W menu oczywiście nie zabrakło piernikowych propozycji. Tuż obok na czas obchodów Święta powstała Aleja Piw Rzemieślniczych, gdzie można było posmakować zimnego, regionalnego piwa. Na miłośników słodkości i kawy czekała kawiarnia „U Mistrza Piernikarskiego”, w której można było skosztować deserów przygotowanych na bazie pierników z Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A. Na wielbicieli fitnessu i zumby czekały treningi z najlepszymi polskimi instruktorami.
Moc piernikowych atrakcji dla dzieci z piernikiem w roli głównej
Na najmłodszych czekała rozbudowana strefa edukacyjno-warsztatowa animowana przez Młyn Wiedzy, moc atrakcji w postaci choćby Escape Roomu, profesjonalnej, bezpiecznej ścianki wspinaczkowej, Bubble Soccera, giftbudki, czy specjalnie sprowadzonej, ogromnej karuzeli weneckiej, która wywoła uśmiech na twarzy każdego widza.
W tym czasie również Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4, przygotowało wyjątkową atrakcję w postaci możliwości wypieczenia własnych pierników pod okiem Mistrzów Piernikarskich z Fabryki Cukierniczej Kopernik S.A. Przed Muzeum pojawiło się również Piernikowe Laboratorium w formie pokazów i warsztatów piernikarskich oraz Międzynarodowy Plener Artystyczny „Galaktyka Piernika”, w ramach którego powstało piernikowe dzieło przestrzenne z okazji obchodów wpisania toruńskiej Starówki na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Święto Piernika Toruńskiego – świętem muzyki
Obok kulinariów, sportowych i artystycznych atrakcji, w programie święta królowały koncerty polskich i zagranicznych gwiazd estrady. Na toruńskich Błonia Nadwiślańskich zabrzmiało szerokie spektrum gatunków muzycznych i dźwięków, od eksperymentalnego hip-hopu reprezentowanego przez formację Fisz Emade Tworzywo, po oryginalne, instrumentalne aranżacje w wykonaniu My Fellow Sponges.
Piernikowy, kulinarny konkurs „Przepis na Kopernika”, który potrwa do 31 sierpnia!
W ramach Święta Toruńskiego Piernika organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają wszystkich pasjonatów gotowania i nie tylko, do specjalnego konkursu kulinarnego „Przepis na Kopernika” w ramach którego powstanie pierwsza, piernikowa książka kucharska! Aby wziąć w nim udział wystarczy wykreować danie z dowolnym piernikiem z oferty Fabryki Cukierniczej Kopernik , udostępnić jego fotografię w mediach społecznościowych z hashtagiem #przepisnakopernika lub na blogu, a następnie zgłosić do 31 sierpnia br. w jednej z trzech kategorii: deser, wypiek, danie wytrawne. Przepisy 32 nagrodzonych autorów znajdą się w unikatowej książce kucharskiej! Ale to nie wszystko: najbardziej kreatywne receptury zostaną uhonorowane atrakcyjnymi nagrodami takimi jak bon wakacyjny o wartości 5 000 PLN, czy voucher na weekend w Toruniu. Do udziału w konkursie inspirują również swoimi przepisami popularne blogerki kulinarne: White Plate i Make Cooking Easier. Bliższe informacje o konkursie są dostępne na stronie www.konkurs.kopernik.com.pl