W dniu 24 lipca 2024 roku, Wang Yi, członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh i chiński minister spraw zagranicznych, przeprowadził w Kantonie, rozmowy z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kulebą.
Wang Yi powiedział, że Chiny i Ukraina są dla siebie przyjaznymi krajami. To, co obie strony zgromadziły w trakcie wymiany, to przyjaźń i współpraca. Oba kraje ustanowiły strategiczne partnerstwo ponad dekadę temu, szanując się nawzajem i traktując siebie, jak równych partnerów, a wzajemnie korzystna współpraca między obydwoma krajami nadal się rozwija. Szefowie obu państw podkreślili, że należy patrzeć i planować stosunki między obydwoma krajami w perspektywie długoterminowej oraz rozwijać stosunki chińsko-ukraińskie i współpracę dwustronną. Powinniśmy postępować zgodnie z tą zasadą, utrzymywać komunikację i wymianę, wzmacniać wzajemne zaufanie, kontynuować tradycyjną przyjaźń, promować przyjaźń międzyludzką oraz promować zdrowy i stabilny rozwój stosunków chińsko-ukraińskich – powiedział szef chińskiej dyplomacji.
Wang Yi dodał, że III Plenum Komitetu Centralnego KPCh XX kadencji zapoczątkowało nową rundę kompleksowych głębokich reform. Wszechstronne promowanie przez Chiny modernizacji w stylu chińskim przyniesie nowe możliwości mieszkańcom wszystkich krajów na świecie. Ukraina jest jednym z pierwszych krajów, które wspierały i wzięły udział w Inicjatywie Pasa i Szlaku. W ostatnich latach Chiny stały się największym partnerem handlowym Ukrainy i największym importerem produktów rolnych. W pierwszej połowie tego roku wolumen dwustronnej wymiany handlowej wykazywał szybką dynamikę wzrostu, co świadczy o dużej przestrzeni i potencjale współpracy między obydwoma krajami. Obie strony powinny w pełni wykorzystać rolę mechanizmu współpracy między tymi dwoma krajami i wzmocnić praktyczną współpracę w różnych dziedzinach. Chiny będą nadal zwiększać import zboża z Ukrainy i współpracować w celu utrzymania płynności kanałów logistycznych i zapewnienia międzynarodowego bezpieczeństwa żywnościowego. Chiny dziękują stronie ukraińskiej za pomoc w ewakuacji obywateli Chin, zwłaszcza studentów, w czasie wybuchu konfliktu. Mamy nadzieję, że Ukraina będzie nadal podejmować skuteczne działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa chińskiemu personelowi i instytucjom działającym na Ukrainie – powiedział chiński minister spraw zagranicznych.
Wang Yi zwrócił uwagę, że kryzys na Ukrainie trwa już trzeci rok, a konflikt nadal nie został zażegnany i istnieje ryzyko eskalacji i jego rozlania się. Chiny zawsze były mocno zaangażowane w promowanie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego. „Cztery powinności” przewodniczącego Xi Jinpinga, dostarczają ważnych wskazówek w tym zakresie. Na tej podstawie Chiny i Brazylia, wspólnie ogłosiły również „sześciopunktowe porozumienie”, zawierające ważne treści, takie jak „trzy zasady” norm konfliktowych i „trzy elementy” planu negocjacji pokojowych, które uzyskało szerokie zrozumienie społeczności międzynarodowej i spotkało się z ogromnym odzewem i poparciem. Chiny uważają, że na końcu rozwiązania wszystkich konfliktów jest powrót do stołu negocjacyjnego. Rozwiązywanie wszystkich sporów musi zawsze odbywać się kanałami politycznymi. W ostatnim czasie zarówno Ukraina, jak i Rosja w różnym stopniu sygnalizowały gotowość do negocjacji. Chociaż warunki i czas jeszcze do tego nie dojrzały, popieramy wszelkie wysiłki na rzecz pokoju i jesteśmy gotowi nadal odgrywać konstruktywną rolę w zawieszeniu broni i wznowieniu rozmów pokojowych. Chiny są zaniepokojone sytuacją humanitarną na Ukrainie i będą nadal udzielać Ukrainie pomocy humanitarnej – podkreślił szef chińskiej dyplomacji.
Kuleba stwierdził, że Chiny to wielki kraj i przypomniał, że Ukraina i Chiny stały się strategicznymi partnerami oraz ważnymi partnerami, których łączy współpraca gospodarczo-handlowa. Strona ukraińska popiera stanowisko Chin w kwestii Tajwanu i będzie nadal trzymać się zasady jednych Chin. Ukraina ma nadzieję na wspólne wdrożenie ważnego porozumienia osiągniętego przez przywódców obu państw, wzmocnienie wzajemnego zaufania politycznego, aktywizację współpracy w gospodarce, handlu, rolnictwie i innych dziedzinach oraz wzmocnienie wymiany między miastami partnerskimi. Strona ukraińska wysoko ocenia pozytywną i konstruktywną rolę, jaką Chiny odgrywają w promowaniu pokoju i ochronie ładu międzynarodowego. Strona ukraińska przywiązuje dużą wagę do opinii Chin i uważnie przeanalizowała „sześciopunktowe porozumienie” zaproponowane przez Chiny i Brazylię w sprawie politycznego rozwiązania kryzysu ukraińskiego. Strona ukraińska jest gotowa do prowadzenia dialogu i negocjacji ze stroną rosyjską. Oczywiście negocjacje powinny być prowadzone racjonalnie i merytorycznie oraz powinny zmierzać do osiągnięcia sprawiedliwego i trwałego pokoju.
Obie strony wymieniły również poglądy na temat kwestii międzynarodowych i regionalnych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania.
źródło: polish.cri.cn