Wang Yi, członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh oraz minister spraw zagranicznych Chin, spotkał się 25 czerwca w Pekinie z ambasadorami Unii Europejskiej i jej państw członkowskich akredytowanymi w Chinach.
Wang Yi podkreślił, że bieżący rok to 50. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między Chinami a Unią Europejską. W obliczu przyspieszających zmian niespotykanych od stulecia, Chiny i UE – jako dwie konstruktywne siły we współczesnym świecie – mają zarówno odpowiedzialność, jak i zdolność, aby dostarczać światu, pełnemu niepokojów i zawirowań, cennej stabilności i pewności. Obie strony powinny dążyć do podniesienia wszechstronnego partnerstwa strategicznego Chiny–UE na wyższy poziom.
Wang Yi przedstawił trzy propozycje dotyczące przyszłego rozwoju stosunków chińsko-unijnych. Po pierwsze, należy utrzymać wzajemny szacunek, w szczególności rzeczywistego poszanowania kluczowych interesów i wrażliwości drugiej strony. „Nie pozwolimy, aby Tajwan został oddzielony od naszej ojczyzny” – zaznaczył. Wyraził nadzieję, że UE nadal będzie zdecydowanie trzymać się zasady „jednych Chin” i sprzeciwiać się wszelkim formom „niepodległości Tajwanu”.
Po drugie, należy utrzymać partnerstwa. Chiny i UE są partnerami, a nie rywalami, tym bardziej nie wrogami. Między Chinami a UE nie istnieją spory terytorialne, geopolityczne sprzeczności ani fundamentalne konflikty interesów. Wang Yi wyraził nadzieję, że UE będzie działać wspólnie z Chinami, tak aby współpraca stała się głównym nurtem stosunków chińsko-unijnych.
Po trzecie, należy utrzymać multilateralizm. Przewodniczący Xi Jinping przedstawił trzy globalne inicjatywy oraz Inicjatywę Pasa i Szlaku, w tym koncepcję budowania wspólnoty o wspólnej przyszłości dla ludzkości, które wnoszą chińską mądrość i propozycje do społeczności międzynarodowej. Chiny i UE powinny podążać z duchem czasu, pogłębiać wzajemne zrozumienie, budować zaufanie, wspierać się nawzajem i razem rozświetlać świat.
Szef delegacji UE w Chinach oraz ambasadorzy państw członkowskich podkreślili, że Chiny są dla Unii Europejskiej zawsze ważnym partnerem. UE jest gotowa rozwijać z Chinami konstruktywne i stabilne stosunki, wspólnie stawiać czoła globalnym wyzwaniom, wzmacniać komunikację i koordynację w sprawach dotyczących regionalnych punktów zapalnych oraz bronić multilateralizmu.
Wang Yi przedstawił również stanowisko Chin w sprawach takich jak kryzys na Ukrainie, konflikt irańsko-izraelski, konflikt izraelsko-palestyński oraz zmiany klimatyczne, wysłuchując przy tym opinii państw UE.