Warszawa Uskrzydla: wieszamy budki dla ptaków

Dodane przez: | 27 sierpnia 2020

Warszawa Uskrzydla

Bardzo ważną tkanką każdego miasta są tereny zielone. Także w Warszawie – od przydomowych ogródków, przez miejskie parki, ogródki działkowe, po miejskie lasy i dolinę Wisły.

Choć niektóre gatunki ptaków przystosowały się do życia w ścisłym centrum, gdzie zieleni brakuje, to są gatunki, które bez roślin żyć nie mogą. Drzewa zapewniają nie tylko pożywienie i schronienie, lecz dostarczają także miejsc na założenie gniazda i wychowanie potomstwa. Istnieje liczna grupa drobnych ptaków śpiewających, które potrzebują gotowych dziupli, a tych często brakuje. W silnie przekształconym środowisku to my, ludzie, odpowiadamy za taki stan rzeczy.

Pomagamy skrzydlatym sąsiadom

Dlatego też Warszawska Izba Gospodarcza wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Mediów, przy wsparciu Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zainicjowała akcję pod hasłem Warszawa Uskrzydla. Celem akcji jest pomoc naszym skrzydlatym sąsiadom. Będziemy edukować, zaciekawiać, ale przede wszystkim będziemy budować budki lęgowe.

Pierwsze budki już są gotowe. Materiał na ptasie domy pochodzi z recyklingu, natomiast produkcją zajmują się podopieczni Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej. Symboliczne: osoby bezdomne budują domy ptakom…
Finansowanie i dystrybucja gotowych budek jest możliwa dzięki współpracy z Zarządem Transportu Miejskiego w Warszawie. ZTM  jest współorganizatorem akcji.

Dystrybucja budek była zaplanowana podczas wiosennych eventów edukacyjnych, jednak covidowe szaleństwo pokrzyżowało nam plany. Nie poddajemy się jednak i przy współpracy z Ogrodem Botanicznym PAN, 31 sierpnia startujemy z wieszaniem pierwszych budek w Warszawie.

Ptasia akcja  integruje

I nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Według ekspertów z OTOP, wczesna jesień, choć nie jest szczytem sezonu lęgowego, to znakomity czas na wieszanie budek lęgowych. Ptaki znajdują w nich schronienie na czas zimy i przyzwyczajają się do bezpiecznego lokum. Wczesną wiosną, kiedy dobierają się w pary, wieszanie budek mogłoby zakłócać ich spokój.

Akcja ma na celu pozytywną integrację warszawiaków wokół ekologii, wzajemnej pomocy i dzielenia się dobrem.
Inicjatywa wychodzi także poza granice Warszawy. Nasze budki zawędrowały na Podlasie, gdzie zawisną w ogrodzie botanicznym Ziołowego Zakątka.

KK