Warszawskie Linie Turystyczne – rusza kolej wąskotorowa i autobusy linii 51

Dodane przez: | 11 maja 2021

Warszawskie Linie Turystyczne

W sobotę, 15 maja, rozpoczną kursowanie pociągi Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej. Do stacji w Piasecznie można dojechać z Warszawy autobusami specjalnej linii autobusowej 51. To kolejne – obok tramwajowej linii 36 i autobusowej linii 100 – atrakcje Warszawskich Linii Turystycznych.

Pociąg zabytkowej kolejki wąskotorowej wyrusza w każdą sobotę wczesnym popołudniem ze stacji w Piasecznie. Przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30-tych XX w., Głosków, Runów, Złotokłos i dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron jest tuż przy polanie leśnej. Tu pasażerowie mają czas dla siebie. Można przejść się na spacer do lasu, poleniuchować na trawie lub zwiedzić pobliski Złotokłos – przedwojenne letnisko, gdzie wychował się Marek Hłasko i mieszkał m.in Mieczysław Fogg. Czas przejazdu kolejką wraz z postojem w Runowie to około 4 godziny. Do Piaseczna można dojechać z Warszawy m.in. autobusami specjalnej linii autobusowej 51 obsługiwanej zabytkowym taborem.

Linia autobusowa 51

Numer specjalnej linii autobusowej nawiązuje do trolejbusów, które kiedyś kursowały po Warszawie. Po raz pierwszy pojazdy z tym oznaczeniem wyjechały na ulice w 1946 roku – linia 51 łączyła Dworzec Gdański z pl. Unii Lubelskiej. Linia odrodziła się w latach 80-tych XX w. jako jedyna po likwidacji sieci trolejbusowej w stolicy w latach 70-tych. Tym razem trolejbusy 51 jeździły pomiędzy Piasecznem a Warszawą; dojeżdżały do Dworca Południowego, dziś Metro Wilanowska. Ostatni dzień wakacji 1995 roku był jednocześnie ostatnim dniem kursowania trolejbusów. Miejsce linii 51 zajęły autobusy linii 709. Linia 51 WLT będzie obsługiwana autobusami Jelcz 120MM.

Linia 51 jest przeznaczona tylko dla osób wybierających się na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Z autobusu można skorzystać na podstawie biletu, wydanego przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, na przejazd kolejką i dowożący do niej autobus. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na autobus linii 51.

Rozkład jazdy

Pociągi Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej w ramach WLT i autobusy linii 51 kursują we wszystkie soboty od 15 maja do 25 września oraz 3 czerwca.

  • Odjazd autobusu linii 51 z przystanku Centrum 53 (przy ul. Marszałkowskiej) – godz. 13.00
  • Odjazd pociągu ze stacji Piaseczno Miasto – godz. 14.00.
  • Powrót pociągu do stacji Piaseczno Miasto – ok. godz. 17.30.
  • Powrót autobusu linii 51 ze stacji Piaseczno Miasto po przyjeździe pociągu – ok. godz. 18.30.

Szczegółowe informacje i sprzedaż biletów na stronie www.kolejka-piaseczno.pl

Szczegółowe informacje o Warszawskich Liniach Turystycznych

źródło: ZTM