Wiosną przyroda budzi się do życia, słońce i ciepło zachęcają do spacerów, tymczasem wiele osób narzeka na brak życiowej energii, gorsze samopoczucie, senność, skłonność do irytacji. Czasem wiosennemu osłabieniu towarzyszą bóle głowy, problemy z koncentracją i oznaki obniżonej odporności – opryszczka, alergie, katary, przeziębienia i oznaki osłabienia ognia trawiennego. Razem z budzącą się do życia przyrodą po zimowym śnie organizmy istot żywych przestawiają się na nowy sezon, co stanowi spory wysiłek.
Ajurweda i wszystkie holistyczne systemy lecznicze mówią, że zapobieganie utracie energii witalnej i zachowanie w ciągłości zdrowia wymaga życia w harmonii z naturą, z rytmem dnia i nocy, pór roku oraz ciągłej adaptacji do zmian środowiska.
Kiedy ignorujemy prawa natury, odżywiamy się niezgodnie z sezonem, nieodpowiednio ubieramy, pozostajemy aktywni wówczas gdy wewnętrzny rytm dyktuje sen lub odpoczynek wówczas zaburzamy równowagę między naszym wewnętrznym systemem a środowiskiem zewnętrznym. W wyniku czego organizm traci wewnętrzny ład, harmonię czyli homeostazę. Życie zgodnie z rytmem natury oznacza konieczność obserwowania zmian w przyrodzie, otoczenia oraz własnego organizmu by się dostosowywać i odpowiadać na potrzeby ciała.
Po okresie zimowym związanym z oszczędzaniem zasobów energetycznych następuje przedwiośnie które cechuje„rozpuszczanie”, a po nim przychodzi wiosna związana z nowym początkiem, regeneracją, odnową.
Przedwiośnie cechuje rozpuszczanie: topi się lód i pokrywa śnieżna, w drzewach zaczynają krążyć soki, ziemia zaczyna gromadzić wilgoć i wodę, listki pączkują, kwiaty przebijają się przez warstwę ziemi. Podobnie w naszych organizmach zimowe zapasy i zanieczyszczenia zaczynają się upłynniać. Jest to okres, który rozpoczyna czas żywiołu ziemi i wody oraz wg ajurwedy kapha dosha, której główne cechy to ciepło, wilgoć, oleistość (tłustość), łagodność.
Czytaj więcej na dozdrowia.com.pl