Wyznaczenie granic morskich Królestwa Maroka

Dodane przez: | 14 lipca 2017

Mustapha El Khalfi

Wyznaczenie morskich granic jest suwerenną decyzją o wymiarze gospodarczym, strategicznym oraz dyplomatycznym.

– Decyzja podjęta przez Maroko w sprawie określenia swoich morskich granic posiada rónież wymiar gospodarczy, strategiczny oraz rozwojowy – podkreślił w czwartek 13 lipca w Rabacie, Mustapha El Khalfi, rzecznik prasowy rządu i minister do spraw kontaktów z parlamentem oraz społeczeństwem obywatelskim.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej na zakończenie cotygodniowego zebrania Rady Rządu, Mustapha El Khalfi zaznaczył, że granic odbywa się zgodnie z prawem i międzynarodowymi konwencjami oraz dodał, że w tej kwestii Królestwo Maroka odnosi się do przepisów określonych w Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych w sprawie prawa morskiego, w tym do dialogu z zainteresowanymi stronami.

Maroko podpisało wszystkie konwencje w dziedzinie prawa morskiego (np. Ustawa z 1973 roku oraz wyżej wymieniona Konwencja ONZ) dotyczące szelfu kontynentalnego.

Mustapha El Khalfi uściślił, że powyższa decyzja nie dotyczy wyłącznie wyznaczania granic, jest związana również w bezpieczeństwem statków oraz walką z zanieczyszczeniem tej wyjątkowej strefy gospodarczej.

W ubiegłym tygodniu Rada Rządu przyjęła dwa projekty ustaw oraz projekt dekretu związanymi z gospodarką morską w Maroku.

Projekty te mają na celu objęcie opieką prawną obszaru morskiego położonego na przeciwko wybrzeża Sahary i zamykają drogę komentarzom kwestionującym zwierzchnictwo Maroka na tym obszarze.

Realizacja powyższych projektów zaktualizuje współrzędne geograficzne linii brzegowych oraz linii zamknięcia zatok marokańskiego wybrzeża, a także pozwoli – w perspektywie złożenia wniosku o rozszerzenie szelfu kontynentalnego – na dokładniejsze wyznaczenie marokańskich wód terytorialnych zgodnie z międzynarodowym prawem morskim.