Znaczenie wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Chinach oczami dyplomaty

Dodane przez: | 26 czerwca 2024

Krzysztof Szumski

Wizyta prezydenta Dudy w Chinach ma duże znaczenie polityczne i symboliczne. Jest to podsumowanie, zaakcentowanie 75 lat stosunków dyplomatycznych Polski z Chińską Republiką Ludową – powiedział były ambasador RP w Chinach Krzysztof Szumski w wywiadzie dla CMG.

Przez 75 lat, z uwagi na sytuację w obu krajach i na arenie międzynarodowej, stosunki polsko-chińskie rozwijały się nierównomiernie, ale tendencja zawsze była wzrostowa. Już w 2015 r., po objęciu urzędu prezydenta RP, Andrzej Duda złożył wizytę państwową w Chinach i Polska przystąpiła do Inicjatywy Pasa i Szlaku. W 2016 roku, podczas rewizyty przewodniczącego Xi Jinpinga w Polsce podniesiono stosunki dwustronne do rangi wszechstronnego partnerstwa strategicznego. Krzysztof Szumski podkreślił, że waga stosunków bilateralnych jest niezwykle istotna dla rozwoju współpracy gospodarczej.

W opinii byłego ambasadora, obecna wizyta prezydenta Dudy w Chinach ma przede wszystkim znaczenie dla rozwoju stosunków dwustronnych, ale również znaczenie międzynarodowe, bo w warunkach panujących napięć międzynarodowych każdy ruch polityczny, który pokazuje możliwość dialogu między państwami o różnych poglądach na temat toczonych sporów dowodzi, że można i należy szukać porozumienia.

Trzeba docenić tę wizytę w sensie oddziaływania na sytuację międzynarodową i dawanie przykładu, że w stosunkach międzynarodowych najważniejszy jest dialog i dobre kontakty – dodał ambasador Szumski.

Polski dyplomata uważa, że wręczenie przez prezydenta Polski – Andrzeja Dudę odznaczeń za zasługi dla współpracy polsko-chińskiej w pierwszym dniu oficjalnej wizyty państwowej głowy państwa w Chińskiej Republice Ludowej ma znaczenie symboliczne, pokazuje bowiem wagę relacji w sferze kultury, nauki i więzi międzyludzkich.

Jako cele obecnej wizyty Krzysztof Szumski wymienił rozwinięcie stosunków gospodarczych, z naciskiem na zwiększenie możliwości eksportu na rynek chiński i zwiększenie liczby inwestycji chińskich w Polsce. Powiedział, że kontakty naukowe, kulturalne, społeczne są bardzo ważne i w tym kontekście zniesienie wiz dla Polaków, to milowy krok, ważny dla wzmocnienia relacji między społeczeństwami Polski i Chin.

źródło: polish.cri.cn