Kursy walut: jak ograniczyć ryzyko

Dodane przez: | 25 lipca 2019

Zmienność kursów dolara oraz euro do złotego w ostatnich latach pozwalała niekiedy odnotować ponadprzeciętne zyski wynikające z różnic kursowych. Ta sama zmienność potrafiła też zabrać całą spodziewaną marżę oraz spowodować dotkliwe straty. Czy można zagwarantować jedną stałą cenę waluty, zabezpieczając w ten sposób ryzyko kursowe?

Firmy importujące np. towary z Chin rozliczają się ze swoimi kontrahentami zazwyczaj w dolarach, choć coraz częściej mają możliwość rozliczać się w juanach. Wielu właścicieli firm uczy się z czasem, że istnieje możliwość zabezpieczenia cen zakupów walut na wiele miesięcy do przodu. Takie transakcje pozwalają w tym przypadku kontrolować i z góry planować koszty oraz marże firmy.

Jak działa firma STAŁY KURS?

Pierwszym krokiem jest określenie ilości waluty i okresu, na jaki ma być zawarte zabezpieczenie. Po umówieniu ceny, po której waluta ma być rozliczona w przyszłości oraz potwierdzeniu zawarcia transakcji na rynku, importer ma pewność, że po kilku miesiącach zakupi dolary po z góry ustalonej cenie i zapłaci nimi za dostarczony do kraju towar.

Umożliwia to unikanie losowych zmiany cen i eliminowanie ryzyka pojawienia się niekorzystnych kursów wymiany na rynku. Walutę kupuje się w umówionych przedziałach czasu i w wybranych przez siebie ilościach, w ramach zawartej transakcji.

W podobny sposób zabezpieczają swoje wpływy i zyski eksporterzy. Ustalają jeden stały kurs, po którym będą mieli zagwarantowaną sprzedaż waluty, najczęściej euro, przez następne miesiące albo lata.

Zostawiają także zlecenie oczekujące z określonymi interesującymi ich kursami sprzedaży. W momencie ruchów cenowych na rynku, kiedy możliwe jest zabezpieczenie pożądanego kursu, zlecenie jest realizowane i wysyłane jest potwierdzenie zawarcia transakcji, na którą czekali.

Służy to zapewnieniu spokoju oraz uzyskaniu większej przewidywalności prowadzenia biznesu.

źródło: StalyKurs.pl
foto: Pixabay