MF straszy odbieraniem koncesji za brak paragonu

Dodane przez: | 13 lipca 2017

Kasa fiskalna

Czy właścicieli sklepów czekają kolejne restrykcyjne obostrzenia przepisów? Przygotowywany jest nowy projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Nowe przepisy mają ułatwić odbieranie koncesji na sprzedaż alkoholu za brak paragonu – w przypadku wykrycia przypadku niewystawienia paragonu za sprzedaż choćby jednej puszki piwa, informacja ta trafi do gminy, a ta bez żadnych zbędnych procedur odbierze koncesję.

Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości ma być gotowy już po wakacjach. Wystarczy jeden ujawniony przypadek sprzedaży alkoholu poza kasą fiskalną, a właściciel sklepu lub baru straci koncesję na co najmniej 3 lata. W taki sposób Ministerstwo Finansów chce walczyć z szacowaną na 1 mld zł szarą strefą w branży spirytusowej. Czy jednak zaostrzenie przepisów nie powinno bardziej dotyczyć sprzedaży nielegalnego alkoholu np. na bazarach? Wszystko wskazuje na to, że nowelizacja wprowadzi przede wszystkim wysokie sankcje wobec właścicieli sklepów i punktów gastronomicznych, którzy sprzedają przecież legalny alkohol.

– Wystarczy jedna niezarejestrowana transakcja sprzedaży alkoholu, by właściciel sklepu czy restauracji stracił koncesję – powiedział jednak „Dziennikowi Gazecie Prawnej” Piotr Dziedzic, dyrektor departamentu zwalczania przestępczości ekonomicznej w resorcie finansów.

Co prawda i dziś za niezarejestrowanie sprzedaży przez kasę fiskalną można stracić koncesję, jednak dotychczas trzeba było udowodnić przedsiębiorcy celowe łamanie przepisów, zaś zwykle takie wykroczenie było karane mandatem – od 200 zł w przypadku pierwszego zdarzenia do 2 tys. zł, jeśli wykroczenie się powtórzyło. Teraz, po nowelizacji, można się spodziewać bardziej restrykcyjnych kar. Przeprowadzający kontrolę urzędnik skarbówki w przypadku braku wystawionego paragonu za sprzedaż alkoholu powiadomi o zdarzeniu gminę, a ta bez jakichkolwiek dodatkowych procedur odbierze niejako z automatu koncesję. O kolejną koncesję będzie można wystąpić dopiero po upływie trzech lat.

źródło: poradnikhandlowca.com.pl
foto: Shutterstock