Samorząd Mazowsza kupuje Pałac w Bieżuniu

Dodane przez: | 21 listopada 2019

Pałac w Bieżuniu

Zaniedbany przez lata zabytkowy zespół pałacowy w Bieżuniu odzyska dawną świetność. W przyszłości będzie tam tętnić życie muzealne, kulturalne i naukowe. Wszystko to dzięki samorządowi województwa mazowieckiego, który podjął decyzję o zakupie nieruchomości. Jutro akt notarialny w tej sprawie podpiszą marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Wiesław Raboszuk oraz pełnomocnicy właścicieli.

– To jedna z nielicznych na Mazowszu rezydencji pałacowych o założeniu obronnym. Mimo złego stanu technicznego, podjęliśmy decyzję o jej zakupie. Chcemy odtworzyć unikalny charakter tego miejsca, które kiedyś przecież gościło osobistości kultury, nauki i polityki. Dzięki rewitalizacji Pałac Zamoyskich będzie miał szansę powrotu na kulturalną mapę Mazowsza – podkreśla marszałek Adam Struzik.

Historia dworku sięga XV wieku. Wówczas był to piękny, drewniany pałac ochronny, obronny przypomina raczej ruinę. Teren wokół jest zaniedbany i zachwaszczony, a budynki zdewastowane. Zespół pałacowy składa się z trzech obiektów: pałacu, oficyny I i oficyny II. Nie posiadają one nawet otworów okiennych czy drzwiowych, a pokrycie dachowe wymaga generalnego remontu.

– Nasze zabytki są na wagę złota, dlatego musimy o nie dbać. Pałac niszczeje, a my chcemy go uratować. Stworzymy tam wyjątkowe centrum muzealniczo-kulturalne, które będzie dumą całego regionu – mówi wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Pałac w Bieżuniu ma być wykorzystany zarówno do celów muzealniczych, jak i kulturalnych. Po generalnej rewitalizacji powstanie tam Zespół Pałacowo-Muzealny połączony z Centrum Pracy Twórczej. Organizowane będą tam wystawy i konferencje, występy artystyczne, warsztaty, a przestrzeń wokół nieruchomości dostosowana zostanie do organizacji imprez plenerowych. Dodatkowo stworzone tam będzie centrum konferencyjno-naukowo-biznesowe z miejscami noclegowymi, salami konferencjami, restauracją i kawiarnią.

Zapraszamy na podpisanie aktu notarialnego na zakup Zespołu Parkowo-Pałacowego w Bieżuniu, 22 listopada 2019 r. (piątek), godz. 9:00 do Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu, ul. Stary Rynek 19.

W spotkaniu udział wezmą:

  • Adam Struzik – marszałek województwa mazowieckiego,
  • Wiesław Raboszuk – wicemarszałek,
  • Konrad Wojnarowski – radny województwa mazowieckiego,
  • Jan Rzeszotarski – Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu,
  • Katarzyna Wieczorek – Dyrektor Departamentu Nieruchomości i Infrastruktury UMWM,
  • samorządowcy.