Święto zamiast rzezi

Dodane przez: | 20 lutego 2018

Konie

Skaryszewski samorząd i organizacja Centaurus działająca na rzecz zwierząt i ochrony przyrody porozumiały się w sprawie zmiany formuły imprezy „Wstępy”, jednego z najstarszych i największych w Europie jarmarków konnych.

Podjęliśmy pierwszy krok ograniczenia zdecydowanego, być może nawet do zera, handlu końmi w Skaryszewie w celach konsumpcyjnych – powiedział Ireneusz Kumięga, burmistrz Skaryszewa. – W Polsce koni nie zjadamy, jest to nam obce kulturowo, niemniej polski rynek rolny jest producentem koni w celach konsumpcyjnych Nie widzimy potrzeby, aby akurat u nas gościły konie, które docelowo lądują w rzeźniach we Włoszech czy we Francji. Chcemy, aby „Wstępy” skaryszewskie przemieniły się w święto koni – deklarował Kumięga.

Regulamin na ratunek

Handel końmi rzeźnymi ma utrudnić m.in. zmodyfikowany regulamin targów „Wstępy”, które odbędą się w tym roku w dniach 19-20 lutego. We wspólnie wypracowanych przez samorząd Skaryszewa i Fundację Centaurus regulaminie wprowadzono m.in. zakaz wjazdu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 tony, otwarcie terenu jarmarku dopiero o godzinie 5 rano, a także wymóg świadectwa zdrowia dla zwierząt. Zapisy regulaminu będą egzekwowane przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii, Inspekcję Transportu Drogowego oraz Policję.

Burmistrz Skaryszewa podkreślił, że formalnie nie można zabronić transakcji poza terenem jarmarku, jednak podjęte kroki mają na celu maksymalne utrudnienie tego typu działań.

Ograniczenia wprowadzone w regulaminie „Wstępów”, mają spowodować, że liczba koni przywożonych do Skaryszewa, a przeznaczonych na rzeź, zdecydowanie zmaleje, a być może po dwóch, trzech latach wspólnej pracy i doskonaleniu tego systemu zostanie całkowicie wyeliminowana.

Przykład dla innych

– Po raz pierwszy zostały wprowadzone skuteczne przepisy, które stwarzają bezpieczną strefę do pokazu i handlu zwierzętami – powiedział Marek Pietrusiak, przedstawiciel Fundacji Centaurus, która wcześniej interweniowała na jarmarku końskim w Skaryszewie i monitorowała przebieg imprezy.

– Uratowaliśmy największą liczbę koni ze wszystkich organizacji pozarządowych w Skaryszewie. Było ich ponad 50 – przypomniał Pietrusiak. – Każde
z tych istnień jest bardzo ważne, ale nie zmienia całokształtu, jeśli chodzi o los koni w Polsce, a także w Europie. Szukaliśmy sposobu na systemowe załatwienie tej kwestii. Handlu rzeźnego końmi nie wyeliminujemy całkowicie, ale będziemy starali się go ukrócić i pilnować humanitarnego traktowania zwierząt – dodał.

Fundacja Centaurus zapowiedziała dialog także z innymi miastami targowymi w Polsce, tak aby zmieniać sposób myślenia o prawach zwierząt na targach. Odmieniony Skaryszew może stać się dobrym przykładem dla innych miast, w których również organizowane są tego typu targi. Głównym celem przyświecającym podjętym działaniom jest jednak zmiana statusu konia na zwierzę towarzyszące, co zmieni zupełnie sytuację prawną koni – mają nadzieję obrońcy praw zwierząt.

źródło: Przegląd Samorządowy
foto: Pixabay