Tanger Med. wśród portowych gigantów

Dodane przez: | 9 lipca 2019

Tanger Med

Tanger Med. w pierwszej piętnastce największych i najnowocześniejszych portów świata. Poznaj centrum optymalizacji przewozów globalnych firm logistycznych w Maroku.

Maroko właśnie oddało do pełnej eksploatacji jeden z największych w historii Królestwa wizjonerski projekt logistyczny zwany Tanger Med. 2 (od Śródziemnomorski – Mediterranean), na który składają się port, centrum logistyczne, centrum przemysłowe oraz kompleks handlowy i turystyczny. Całość płożona jest na wschód od miasta Tanger w miejscu, w którym góry Atlas, w środkowej części łańcucha, zbliżają się do morza i oceanu w Cieśninie Gibraltarskiej Projekt został objęty najwyższym protektoratem Jego Wysokości Króla Mohammeda VI, jako że Maroko jest monarchią demokratyczną.

Miejsce jest nieprzypadkowe; poprzez cieśninę przepływa rocznie około 100 000 statków, 60 MEVP kontenerów, 6 milionów osób. Dla realizacji celu powołano Specjalną Agencję Tanger Med. (TSMA) będącą własnością państwa. Agencję wyposażono w specjalne uprawnienia, prawne i instytucjonalne rozwiązania dla realizacji celu, rezerwę terenu, port i strefę ekonomiczną. Podczas specjalnej, międzynarodowej konferencji prasowej zorganizowanej z rozmachem 4 lipca br. Zarząd Portu Tanger Med. mógł przedstawić zagranicznym i marokańskim gościom niesamowite osiągnięcia za 2017 rok: połączenia ze 186 portami w 77 krajach na pięciu kontynentach. Przeładunek 3,4 MTEU kontenerów, 479 321 samochodów, 6 MT węglowodorów (gł. paliw), 2,8 miliona pasażerów, 326 773 ciężarówek. Pojemność portu określono na 9 MTEU kontenerów,1 milion aut osobowych i 700 000 ciężarówek, 15 MT węglowodorów, 7 milionów pasażerów.

Tanger Med

Koncepcja Tanger Med. (oddany do eksploatacji wcześniej port TM 1 i obecnie TM 2) zyskuje przy bliższym poznaniu. Obejmuje w kolejności powstawania port TM 1, port samochodowy (ro-ro) i pasażerski oraz TM 2. Jest to prawdziwy hub logistyczny o powierzchni ponad 1 000 ha, leżący na skrzyżowaniu szlaków Wschód –Zachód/ Północ-Południe. Miejsce dla działalności multimodalnych sieci transportowych, centrum dla globalnych firm logistycznych optymalizujących przewozy na trasach Europa, Afryka, Ameryka i Azja.

Sam „powód” konferencji TM składa się z 4 terminali kontenerowych (dedykowanych i komercyjnych), terminali dla aut, terminalu kolejowego, terminalu dla paliw, towarów masowych, ciężarówek i portu pasażerskiego. Obejmuje też strefę logistyczną wolnocłową, co ogromnie przyśpiesza operacje. Kierunki dystrybucji samych kontenerów wg tonażu, którymi legitymuje się kierownictwo portu, to w 38 % Afryka, w 27 % Europa, w 26% Azja a 9% przypada na kierunek transatlantycki. Organizatorzy nie bez uzasadnionej dumy podkreślają posiadane wieloletnie umowy z globalnymi operatorami MAERSK, CMA, MSC i innymi oraz umowy i koncesje dla APM i Eurogate.

Bogusław Zalewski