Viapass: Od 1 stycznia pojazdy ciągnące naczepę o dmc poniżej 3,5 t będą podlegać opłacie drogowej

Dodane przez: | 30 listopada 2017

ViapassOd 1 stycznia pojazdy ciągnące naczepę o kodzie BC i o dmc równej lub nieprzekraczającej 3,5 t będą podlegać opłacie drogowej w Belgii. Poruszając się po drogach publicznych w Belgii, pojazdy te będą również musiały mieć włączone urządzenie pokładowe OBU.

Tego typu pojazdy są przeznaczone do przewozu towarów. Składają się z kabiny oraz płyty zaczepu holowniczego do przymocowania naczepy, z łączną masą zespołu przekraczającą 3,5 t dmc. Pojazdy te zostały przystosowane do przewozu towarów. Różnią się od pojazdów z dyszlem holowniczym, do których naczepa może być doczepiona opcjonalnie. Tutaj można zobaczyć fotografie oraz plakat ilustrujący nowe wymogi.

Trzy belgijskie regiony postanowiły wprowadzić nową kategorię pojazdów podlegających opłatom drogowym w Belgii od 1 stycznia 2018 r. Oznacza to, że pojazdy te powinny być wyposażone w urządzenie pokładowe OBU, które będzie musiało być włączone w trakcie ruchu po belgijskich drogach publicznych. Opłaty będą naliczane na podstawie przejechanych kilometrów na płatnych odcinkach dróg wg stawki właściwej dla masy pojazdu oraz normy emisji spalin.

Kierowcy, którzy nie zapoznali się jeszcze z właściwą procedurą, będą mogli uzyskać potrzebne informacje w trakcie zamawiania oraz montażu urządzenia pokładowego OBU za pośrednictwem strony internetowej http://www.viapass.be. Tutaj znajdą dokument zawierający obszerną listę najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi. Poglądowy film dotyczący pojazdów ciągnących naczepę o dmc poniżej 3,5 t jest dostępny na kanale Viapass w serwisie YouTube.

Urządzanie pokładowe OBU można nabyć u dostawców usług posiadających akredytację Viapass lub z automatu do wydawania urządzeń w jednym ze 128 punktów serwisowych znajdujących się na terenie Belgii oraz na przejściach granicznych.