9. Forum Rozwoju Mazowsza za nami

Dodane przez: | 22 października 2018

9. Forum Rozwoju Mazowsza za nami

17-18 października w Warszawie odbyło się Forum Rozwoju Mazowsza, którego głównym celem jest promocja innowacyjnych projektów i rozwiązań na Mazowszu dofinansowanych z funduszy UE.

Wydarzenie współtworzyło ponad 90 prelegentów i przeszło 50 partnerów reprezentujących administrację, biznes, sektor naukowy czy pozarządowy. Tegoroczna edycja cieszyła się rekordowym zainteresowaniem – łącznie ponad 2,5 tys. osób przybyło na miejsce wydarzenia oraz oglądało transmisję w Internecie.

W tym roku mija 20 lat od powstania województwa mazowieckiego. W tej 20-letniej historii mamy 14 lat naszej obecności w Unii Europejskiej, co oznacza dla Mazowsza cywilizacyjną zmianę. Gdybyśmy zliczyli wszystkie projekty realizowane w tym czasie ze środków europejskich, region zyskał kilkadziesiąt miliardów złotych. Pozwoliło to zupełnie odmienić rzeczywistość, w której żyjemy – powiedział Adam Struzik Marszałek Województwa Mazowieckiego.

9. Forum Rozwoju Mazowsza za nami

Tematami przewodnimi forum, które odbyło na terenie Centrum Konferencyjnego Legii Warszawa (ul. Łazienkowska 3, Warszawa), były: Region Przyszłości, Ekoregion, Człowiek i Medycyna. Obszar Turystyka i Kultura nawiązywał do wszystkich trzech głównych tematów. To wielka przyjemność być tu dziś podczas 9. Forum Rozwoju Mazowsza organizowanego przez województwo będące w gronie liderów rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej. To wielki sukces Mazowsza. Osiągnięty został jeden z celów polityki spójności, jakim jest pomoc regionom w odkrywaniu ich potencjałów i dogonieniu najlepszych – powiedział Christopher Todd Dyrektor Wydziału ds. Polski w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w Komisji Europejskiej.

Podczas 9. Forum Rozwoju Mazowsza uczestnicy mogli dowiedzieć się, w jaki sposób współpracować z partnerami i wykonawcami usług, o czym pamiętać podczas realizacji projektu z unijnym dofinansowaniem, a także jak zwiększać efektywność podejmowanych działań, w tym także z wykorzystaniem mediów społecznościowych. To co wyróżnia Forum spośród wielu konferencji na świecie w których uczestniczymy jest fakt, że mamy realny wpływ na to co będzie się działo podczas wydarzenia m.in. program debat. Każdy z Partnerów czuł się realnym współtwórcą eventu, co bardzo wpływa na zaangażowanie – powiedziała Katarzyna Kowalska Wiceprezes Fundacji Unimos organizacja, która specjalizuje się we wspieraniu rozwoju międzynarodowego MSP, klastrów i regionów, w szczególności w koordynowaniu współpracy w ramach projektów UE związanych z internacjonalizacją i innowacjami.

9. Forum Rozwoju Mazowsza za nami

W programie forum znalazło się ponad 100 różnorodnych aktywności m.in. warsztaty, pokazy innowacyjnych rozwiązań, konsultacje z ekspertami, a także cykl debat prowadzonych z udziałem gości z kraju i zagranicy. Nie zabrakło specjalnych pokazów nowych projektów i prototypów, m.in. pierwszej na świecie kompozytowej ramy grafenowo – karbonowej firmy Engineo, które na 9. Forum Rozwoju Mazowsza miały swoje premiery. Podczas forum panuje interaktywna atmosfera połączona z doskonałym i inspirującym przygotowaniem wystaw i Partnerów -powiedziała Aiga Irmeja Executive Director IT Baltic Cluster i lider DIGICLUSTERS – europejskiego Partnerstwa Strategicznego Klastrów na rzecz inteligentnych inwestycji

Organizatorem forum jest Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, a partnerami tegorocznej edycji są m.in beneficjenci funduszy unijnych realizujący innowacyjne projekty na Mazowszu. To najważniejsze w województwie mazowieckim wydarzenie o charakterze konferencyjno-warsztatowym związane z rozwojem regionu. Jego główną ideą jest promocja innowacyjnych projektów i rozwiązań, które dzięki wsparciu funduszy UE są realizowane i wykorzystywane na Mazowszu. 9. Forum Rozwoju Mazowsza odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Komisji Europejskiej.