O środy, 6 marca do niedzieli, 10 marca, potrwają ITB Berlin 2019 – wiodące na świecie targi turystyczne. Równolegle z odbędzie się ITB Berlin Convention, największe tego typu wydarzenie prezentujące „turystykę konferencyjną”.
W 2018 roku ponad 10 000 firm i organizacji z 186 krajów wystawiło swoje produkty i usługi. Targi odwiedziło około 170 000 osób, w tym 110 000 specjalistów z branży turystycznej. Z podobnym rozmachem zapowiada się tegoroczna edycja ITB.
Nacisk na ekologiczną równowagę i odpowiedzialność społeczną
Turystyka z wizją przyszłości: społecznie odpowiedzialna turystyka od wielu lat znajduje się w agendzie targów ITB. W tym roku, dzięki szerokiej gamie warsztatów, seminariów i wykładów na temat odpowiedzialności społecznej, ITB Berlin (od 6 do 10 marca) przyczyni się do podniesienia świadomości w wielu kwestiach, do czego istotny wkład wniosą dzień ITB CSR oraz Pow-Wow dla specjalistów branży turystycznej. Na dwóch scenach eksperci i wystawcy będą poruszać tematy dotyczące społecznie odpowiedzialnej turystyki, zrównoważonego rozwoju i praw człowieka.
Odpowiedzialność społeczna i zrównoważona turystyka
Adventure Travel and Responsible Tourism Hall stała się międzynarodowym forum dla zrównoważonego rozwoju turystyki. Od 6 do 8 marca nacisk zostanie położony na 14 edycję Pow-Wow dla profesjonalistów z branży turystycznej. Wystawcy, eksperci i czołowi międzynarodowi goście, eksperci wszystkich dziedzin turystyki, biznesu i nauki będą dyskutować na tematy takie jak nadmierna podaż w turystyce, ochrona środowiska morskiego i zanieczyszczenia oceanu, lokalna kuchnia w hotelach i restauracjach, różnorodność biologiczna, alternatywne formy transportu i turystyka rowerowa.
W środę, 6 marca o godzinie 14, Madagaskar i Stowarzyszenie Globalnego Geoparku UNESCO zaprezentują swoje inicjatywy na rzecz zrównoważonej turystyki na Scenie Przygody w hali 4.1. Jednocześnie na dużej scenie w hali 4.1 a odbędzie się dyskusja na temat sprawiedliwych warunków pracy. Celem będzie pokazanie, w jaki sposób organizatorzy wycieczek mogą tworzyć uczciwe i godne warunki pracy.
W czwartek, 7 marca, dzień drugi Pow-Wow. Odwiedzający Halę 4.1 będą mogli dowiedzieć się więcej o społecznie odpowiedzialnej turystyce w Jordanii, Dominikanie, Meksyku, Rosji, na Bałkanach Zachodnich i Malezji – tegorocznym kraju partnerskim ITB. O godz. 17.15 Myclimate, zakończy dzień dyskusją panelową na temat ochrony klimatu i zrównoważonego rozwoju.
Dookoła świata na rowerze
W piątek, 8 marca, na dużej scenie odbędzie się druga edycja Cycle Tourism Conference, na której entuzjaści kolarstwa z całego świata będą rozmawiać o ekologicznie odpowiedzialnym rozwoju tras rowerowych z atrakcjami przyrodniczymi i kulturalnymi.
Także 8 marca o godz. 11.00 w CityCube w przemówieniu programowym „Zmiany klimatyczne, globalne ocieplenie, ekstremum pogodowe”, wiodący specjalista zajmujący się zmianami klimatu prof. Dr Hans Joachim Schellnhuber przedstawi obecną sytuację i potrzeby podejmowania koniecznych działania na rzecz klimatu. Następnie panel dyskusyjny „Czy w perspektywie globalnego ocieplenia o 1,5 stopnia możemy nadal podróżować tak jak dotychczas czy też jest to koniec rozwoju branży?”
Po południu przedstawiciele przemysłu, nauki i Greenpeace omówią rolę, jaką turystyka odgrywa w zanieczyszczaniu oceanów odpadami z tworzyw sztucznych, środki regulacyjne, które muszą podjąć decydenci, oraz wkład, jaki podróżni są gotowi wnieść.
Międzynarodowy Dzień Kobiet
8 marca, Międzynarodowy Dzień Kobiet, to nowo ustanowiony dzień wolny od pracy w Berlinie. Będzie to odpowiednia okazja do dodatkowych wydarzeń na temat równości płci.
Pierwsza dama Islandii i specjalny ambasador UNWTO Eliza Reid wygłosi przemówienie powitalne. Wraz z Marie-Christine Stephenson, ministrem turystyki Haiti i Talebem Rifai, byłą sekretarz generalną UNWTO, będzie gościem honorowym na światowej imprezie Celebrating Her Awards, która dostrzega szczególne osiągnięcia kobiet w turystyce.
Najlepsi z najlepszych
Podczas targów odbędzie się prezentacja zwycięzców „Najlepsi z najlepszych” Top 100 najlepszych destynacji zrównoważonego rozwoju. Kategorie nagród to: kultury i społeczności, miasta, przyroda, ekoturystyka, destynacje przybrzeżne i wyspiarskie oraz najlepsze zielone destynacje.
Nagroda ITB Earth Award to nowa kategoria i trafi do miejsca, który jest światowym liderem w walce ze zmianami klimatu i niszczeniem środowiska.
(BS)