Eksperci BGK pomogą lokalnym firmom i samorządom

Dodane przez: | 4 marca 2019

BGK

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) będzie jeszcze bardziej wspierał lokalny biznes i społeczności. W tym celu zacieśnia współpracę z samorządami i przedsiębiorcami. W trakcie cyklicznych regionalnych spotkań eksperci BGK będą doradzać, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz poinformują co nowego oferują one w 2019 roku. Pierwsza regionalna konferencja BGK już 7 marca w Mielcu.

Polski bank rozwoju kompleksowo wspiera przedsiębiorców z Podkarpacia. Dlatego jeden z bloków tematycznych konferencji BGK będzie skierowany tylko do nich. Obecnie najbardziej popularnym produktem dla MŚP w regionie jest Program gwarancji de minimis, ułatwiający firmom dostęp do finansowania. Wartość udzielonych gwarancji to około 2 mld zł – kwota ta pozwoliła zabezpieczyć kredyty na łączną sumę 3,38 mld zł. Lokalni przedsiębiorcy mają jednak jeszcze więcej możliwości rozwoju swojego biznesu.

– Widzimy duże potrzeby dotyczące finansowania rozwoju mniejszych firm. Docierają do nas sygnały, że klienci z sektora MSP nie zawsze są wystarczająco poinformowani o możliwościach i potencjale BGK jako ich partnera w rozwoju. Chcielibyśmy, żeby wiedzieli o kompleksowym wsparciu, jakie dla nich mamy. Są to m.in. pożyczki unijne z programu „Przedsiębiorcze podkarpackie”, ogólnopolski program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” czy też produkty przygotowane specjalnie dla Podkarpacia, np. „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”. Nasza oferta dotyczy zarówno firm mniejszych jak i większych, już działających firm, jak i start-upów, a oferowane warunki są wyjątkowo korzystne, z pewnością trudne do uzyskania na rynku finansowania komercyjnego – mówi Beata Rapa, dyrektor Regionu Podkarpackiego w Rzeszowie.

Oferta gwarancji kredytowych BGK dostępna jest za pośrednictwem banków komercyjnych. Wśród nich są banki z bardzo rozwiniętą siecią oddziałów oraz zrzeszenia banków spółdzielczych, licznie reprezentowane na Podkarpaciu.

Drugi panel konferencji będzie skierowany do samorządów. Eksperci zaprezentują wszystkie instrumenty finansowe dotyczące mieszkalnictwa będące w ofercie BGK. Zarówno te krajowe, jak i unijne. Nie zabraknie informacji o zmianach i nowych zasadach składania wniosków w programach wsparcia społecznego budownictwa czynszowego czy budownictwa socjalnego i komunalnego. BGK doradzi jak efektywnie zrealizować można wiele potrzebnych regionom inwestycji, takich jak rewitalizacja miast i miasteczek i budowa budynków mieszkalnych dla najbardziej potrzebujących.

Konferencja będzie składała się z dwóch części:

  1. Część wspólna dla samorządów i przedsiębiorców, dotycząca między innymi roli BGK, Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju oraz odpowiedzialnego przywództwa (prowadzenie major US Army, Rocco A. Spencer)
  2. Dwa bloki tematyczne: jeden skierowany do przedsiębiorców, drugi do samorządów.

Kolejne konferencje odbędą się w Poznaniu – 14 marca, Katowicach – 20 marca, Kielcach – 21 marca, Lublinie – 26 marca i Gorzowie Wielkopolskim – 28 marca. W kolejnych miesiącach przewidziane są także spotkania w Gdańsku, Szczecinie, Radomiu, Wrocławiu, Białymstoku, Olsztynie, Toruniu, Łodzi, Opolu i Krakowie. Więcej informacji o programie znaleźć można na stronie www.regionalnekonferencje.bgk.pl.