Azja Centralna: Czy możliwy jest trwały pokój?

Dodane przez: | 30 listopada 2019

Azja Centralna: Czy możliwy jest trwały pokój?

Azja Centralna staje się w obecnym niestabilnym układzie międzynarodowym ważnym obszarem konkurencji między Rosją, Stanami Zjednoczonymi, Indiami i Chinami, a w wymiarze gospodarczym – także Unii Europejskiej. Chińska Inicjatywa Pasa i Szlaku, poprzez rozbudowę połączeń infrastrukturalnych, może trwale zmienić stosunek sił w regionie. Te nowe zjawiska nakładają się na stare problemy, jak liczne konflikty etniczno-religijne czy niestabilność systemów politycznych i gospodarczych.

Czy istnieje sposób na osiągnięcie trwałej równowagi między wpływami różnych graczy regionalnych i globalnych? Czy Kazachstan, Tadżykistan, Turkmenistan, Uzbekistan i Kirgistan mogą zapewnić sobie regionalne bezpieczeństwo bez wpadania w pułapkę zależności od potężnych sąsiadów? Czy szansę na to daje Szanghajska Organizacja Współpracy (SOW), będąca pierwszą azjatycką organizacją międzynarodową, na której funkcjonowanie Zachód nie ma bezpośredniego wpływu?

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego nasi goście przyjrzą się Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SOW). Jej geneza i historia jest soczewką, w której skupia się wiele problemów i wyzwań stojących nie tylko przed Azją Centralną, ale też całym kontynentem azjatyckim. Po dyskusji panelowej zapraszamy wszystkich słuchaczy do wymiany opinii przy lampce prosecco.

Uczestnicy dyskusji:

  • prof. Bogdan Góralczyk
  • dr Magdalena Sobańska-Cwalina
  • dr Jerzy A. Olędzki

Moderacja: dr Krzysztof M. Zalewski

Spotkanie odbędzie się 2 grudnia 2019 r. o godzinie 18.00 w WeWork, Hotel Europejski 5 piętro sala wspólna, ul. Krakowskie Przedmieście 13 w Warszawie.

Zainteresowane osoby prosimy o zgłaszanie swojej obecności na info@instytutboyma.org.