Koniec papierosów mentolowych

Dodane przez: | 22 maja 2020

Papierosy

Od 20 maja na wszystkich rynkach UE, w tym także w sklepach wolnocłowych obowiązuje zakaz sprzedaży gotowych papierosów mentolowych i z mentolową kapsułką oraz tytoniu do samodzielnego skręcania papierosów w wariancie mentolowym. Z badania Forum Konsumentów wynika, że dotknie to aż 42% palaczy w Polsce.

Co dalej? Polacy nie wierzą w skuteczność zakazu w walce z nałogiem. 81% osób jest zdania, że wprowadzenie w życie dyrektywy nie spowoduje zmniejszenia liczby palaczy, bo znajdą oni inne sposoby, aby „obejść” zakaz, choćby zakup tych produktów np. Na tzw. czarnym rynku. Większość Polaków uważa także, że palacze powinni mieć prawo, aby sami decydować, jakie papierosy chcą palić.

Zdecydowana większość użytkowników papierosów mentolowych oraz z kapsułką nie planuje zrezygnować z tytoniu. Niemal 90% palaczy nie planuje rzucić palenia po wejściu w życie dyrektywy unijnej. Około 50% obecnych konsumentów produktów mentolowych deklaruje, że będzie palić zwykłe papierosy, 16% przejdzie na produkty alternatywne (np. E-papierosy i podgrzewacze tytoniu). Natomiast prawie 20% wprost przyznaje, że zamierza szukać tych produktów na czarnym rynku.

Za naszą Wschodnią granicą „mentole” nadal będą dostępne, dlatego specjaliści boją się poszerzenia szarej strefy. Szacuje się, że jeśli faktycznie co piąty palacz papierosów mentolowych w Polsce będzie kupować te wyroby na czarnym rynku, budżet państwa może stracić na takim procederze przynajmniej 1,25 mld zł. To bardzo dużo, zważywszy na fakt, że co roku nielegalny handel tytoniem uszczupla budżet państwa o blisko 7 mld zł. Teraz ta kwota może być jeszcze wyższa, co w kontekście gospodarczych konsekwencji związanych z Covid 19 może mieć jeszcze większe znaczenie.

– Nie jesteśmy zwolennikami nakazów i zakazów, ale edukacji i promowania dobrych wzorców w zmianie zachowań i postaw konsumenckich. Skuteczność tego zakazu pokaże czas, mamy jednak nadzieję, że konsumenci nie będą szukać alternatywy na czarnym rynku i tym samym łamać prawa, a przede wszystkim ryzykować swojego zdrowia kupując produkty niewiadomej jakości. Potrzebujemy więcej kampanii społecznych na temat zdrowego stylu życia, dostępu do rzetelnych informacji na temat szkodliwości palenia i alternatyw dla osób nie mogących rzucić nałogu – mówi Agnieszka Plencler, prezes Forum Konsumentów.

Forum Konsumentów od 4 marca prowadzi projekt #zakazmentoli. To akcja informacyjna, która wychodzi naprzeciw niskiej świadomości palaczy i ma uświadomić, że od 20 maja 2020 r. dostępność produktu, po który spora część z nich sięgała do tej pory, drastycznie się zmieni. Pod adresem: www.zakazmentoli.pl znajdują się najistotniejsze informacje na temat zmiany prawa i konsekwencji dla palaczy. Strona przestrzega przed kupowaniem papierosów mentolowych z tzw. szarej strefy, co stanowi duże ryzyko związane z brakiem zachowania odpowiednich standardów i wątpliwą kością produktów. Wskazuje także dostępne alternatywy w przypadku braku chęci lub możliwości rzucenia nałogu.

źródło: Forum Konsumentów
foto: Shutterstock