Hotelarze w równym stopniu co turyści wyczekiwali uruchomienia bonu turystycznego. Dziś, kilka dni od jego ogłoszenia właściciele mniejszych obiektów pokładają w tym rozwiązaniu spore nadzieje, jednak podobnie jak ich potencjalni goście czują się niedoinformowani – wynika z przeprowadzonej ankiety. Aż 78% respondentów odpowiedziało, że nie wie, jaki sposób ubiegać się o status obiektu, który może rozliczać bony turystyczne.
Z ankiety portalu Nocowanie.pl rozesłanej do blisko 2,5 tysiąca obiektów wynika, że aż 78% właścicieli nie wie, jak znaleźć się w spisie podmiotów uprawnionych do realizowania bonów. W badaniu udział wzięły osoby prowadzące różnego rodzaju podmioty: kwatery prywatne, wille, pensjonaty, domki i apartamenty, ale też hotele.
Blisko połowa (46%) pytanych uważa, że proponowane rozwiązanie pomoże im przetrwać kryzys związany z pandemią. „Trudno powiedzieć” odpowiedziało 35,7% pytanych, a 17,9% oceniło, że bon nie poprawi ich sytuacji.
– Wśród najbardziej sceptycznych są przede wszystkim właściciele hoteli, które w tym sezonie należą do rzadziej wybieranych opcji. Ruch biznesowy został znacznie ograniczony, a podróżujący prywatnie wolą wypoczywać w domkach lub apartamentach, które wpisują się w potrzebę dystansowania się od innych wypoczywających – mówi ekspert z portalu Nocowanie.pl. Faktycznie od początku tegorocznego, nietypowego sezonu utrzymuje się wysoki udział apartamentów we wszystkich rezerwacjach. Przyrost w tej kategorii sięga ponad 30%. Jest to w tej chwili największa kategoria rezerwowanych obiektów noclegowych.
Zarówno turyści, jak i właściciele, wiedzy na temat bonu szukają przede wszystkim w internecie, głównie na oficjalnych stronach rządowych, ale też w mediach tradycyjnych i portalach społecznościowych. Dzwonią też bezpośrednio do obiektów, pytając o to, czy dany podmiot będzie realizować bony, a jeśli tak, to od kiedy.
– Z kolei właściciele obiektów noclegowych szukają informacji, jak się rejestrować i w jaki sposób podmiot realizujący bon będzie go rozliczał – mówi ekspert Noclegi.pl. – Kompleksowym źródłem informacji jest strona internetowa Polskiej Organizacji Turystycznej oraz witryna www.bonturystyczny.pl.
A jak wygląda dostępność miejsc noclegowych na półmetku wakacji? Sporo wolnych miejsc jest w górach. To pierwszy taki sezon od lat, kiedy w jego szczycie dostępnych jest tak wiele opcji w dobrych cenach. Gorzej jest nad morzem, które przyciągnęło wielu wypoczywających, dotychczas spędzających wakacje na zagranicznych plażach. Średnia cena za wszystkie wyjazdy w sezonie za osobę/za noc spadła rok do roku o 12,5%. W zeszłym roku wynosiła ona 81 zł, w tym roku jest to 70,90 zł.
źródło: MROT