22 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Laboratorium Wolności Religijnej, jako projekt ukierunkowany na przeciwdziałanie przestępczości przeciwko wolności sumienia i wyznania oraz wszelkiej dyskryminacji na tle przynależności wyznaniowej, podjęło się organizacji obchodów tego Dnia w Polsce.
Celem inicjatywy jest:
- uwrażliwienie opinii publicznej na trudną sytuację chrześcijan na świecie,
- budowanie poczucia solidarności z prześladowanymi,
- upamiętnienie osób doświadczających przemocy z powodu swojej wiary,
- podnoszenie świadomości w zakresie innych form naruszania wolności sumienia i wyznania,
- ukazanie niebezpieczeństw wynikających z narastających tendencji do dyskryminowania osób wierzących,
- inspirowanie społeczeństwa do zapobiegania przestępczości na tle wyznaniowym,
- zachęcanie do reagowania na akty braku szacunku, dyskryminacji, wrogości czy nienawiści w stosunku do osób wierzących.
Najważniejsze wydarzenia upamiętniające ofiary prześladowań ze względu na wyznawaną religię odbędą się 22 sierpnia o godz. 21. Głównym elementem obchodów będzie iluminacja budynków na terenie całego kraju. Podświetlone zostaną liczne urzędy oraz instytucje kultury. W geście solidarności z prześladowanymi na Górze Zamkowej w Dobrzyniu nad Wisłą zapalone zostaną pochodnie. Temu wydarzeniu towarzyszyć będzie internetowa akcja zapalania świec i zniczy – każdy zainteresowany będzie zaproszony do umieszczenia na swoim profilu na Facebooku lub Twitterze zdjęcia zapalonej świecy i podzielenia się jej symboliką z wykorzystaniem hashtagów: #MDUOAP, #22sierpnia, #FoRBmatters. Dostępna będzie również specjalna nakładka na zdjęcie profilowe.
Więcej informacji na stronie www.laboratoriumwolnosci.pl oraz na Facebooku i Twitterze (@LWR_PL).