Bliskie spotkania z Adżarią

Dodane przez: | 20 sierpnia 2018

Jaba Phutkaradze i Marek Traczyk

Jaba Phutkaradze, minister finansów i gospodarki Adżarskiej Republiki Autonomicznej, spotkał się z Markiem Traczykiem, prezesem Warszawskiej Izby Gospodarczej.

Na oficjalnym spotkaniu minister przedstawił prezesowi Izby procesy gospodarcze i inwestycyjne Adżarii- autonomicznej republiki na południowym zachodzie Gruzji, przy granicy z Turcją i jednego z najpiękniejszych regionów Gruzji, ze słoneczną nadmorską stolicą w Batumi.

Wspólne projekty

Jaba Putharadze i Marek Traczyk dyskutowali o ważnych projektach w Adżarii i możliwości ich wsparcia z Polski. Jaba Putharadze opowiedział o planowanych innowacjach w Adżarii, polityce prywatyzacyjnej i trwających projektach infrastrukturalnych. W Adżarii powstaje obecnie szereg inwestycji drogowych, hotelowych czy związanych z rozbudową sieci kanalizacyjnej.

Omówiono także możliwości zacieśnienia współpracy z Warszawską Izbą Gospodarczą, Marek Traczyk zadeklarował zorganizowanie spotkania przedsiębiorców zainteresowanych wymiana handlową, a także organizację Forum Biznesu Adżaria – Polska i Kongresu Mediów. Oferta została przyjęta, wkrótce konkretne działania.

Jaba Phutkaradze i Marek Traczyk

Lider nad Morzem Czarnym

Gruzja jest szybko rozwijającym się krajem, liderem liberalnych reform gospodarczych. Polska w nieznacznym stopniu obecna jest na tamtejszym rynku – wysyłamy zaledwie 1,1% wszystkich eksportowanych towarów, głównie farmaceutyki, kosmetyki, chemię gospodarczą, maszyny i urządzenia, żywność przetworzoną, pojazdy, meble, mięso. Co istotne, poprzez Gruzję polskie towary i usługi mają ułatwiony dostęp do rynków Azerbejdżanu, Armenii, Kazachstanu, Bliskiego Wschodu (Iran, Arabia Saudyjska).

Współpraca z polskimi przedsiębiorstwami mogłaby polegać między innymi na rozbudowie parku przemysłowego regionu, wsparciu budownictwa, w tym rozwoju sektora hotelarsko-developerskiego w połączeniu z rozszerzeniem oferty turystycznej polskich touroperatorów.

Jaba Phutkaradze i Marek Traczyk

Gruzja w pigułce

Adżaria to region o fascynującej historii, której ślady można podziwiać w niemal każdym jej zakątku. Jej losy nieodłącznie splatają się z losami terytoriów wchodzących w skład dzisiejszej Gruzji, choć zawsze miała swój własny, nieco osobny tor. Dzięki temu region do dziś zachował status autonomicznej republiki i różni się od innych gruzińskich regionów.

Można powiedzieć że jest to Gruzja w pigułce – są tu i góry i morze, wspaniałe gruzińskie jedzenie i wino. Wyjazd na kilka dni do Adżarii wystarczy na pierwsze zapoznanie z Gruzją. I na zakochanie się w tym kraju. Warto tam pojechać zwłaszcza teraz, latem, żeby skorzystać ze słońca i dobrej pogody, i poza zwiedzaniem i spacerami po górach czy malowniczych parkach narodowych, odpocząć również na plażach Batumi, trzeciego co do wielkości miasta w Gruzji. Z jednej strony znajduje się w nim duży port, a z drugiej wspaniały siedmioipółkilometrowy bulwar z długą plażą dla turystów spragnionych odpoczynku nad Morzem Czarnym.

Batumi

Batumi, foto: Giorgi Balakhadze CC BY-SA 4.0

(KK)