Dostałeś PIT? Uważaj na oszustów!

Dodane przez: | 26 lutego 2019

PIT

W sieci pojawiła się informacja o rozsyłanych fałszywych wiadomościach e-mailowych zawierających rzekomo wypełnione roczne zeznanie podatkowe (PIT). Nie dajmy się nabrać, to oszuści!

Otrzymałeś taką wiadomość na skrzynkę elektroniczną? Nie otwieraj jej, ani załączników i linków do niej dołączonych.

– Zeznania podatkowe PIT-37 i PIT-38 za 2018 rok sporządzone zostaną w sposób automatyczny i bezpłatny przez system komputerowy Krajowej Administracji Skarbowej i udostępnione będą podatnikom na Portalu Podatkowym Ministerstwa Finansów – wyjaśnia Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej (IAS) w Bydgoszczy.

Z usługi tej będzie można korzystać, ale dopiero od 15 lutego na portalu podatkowym dostępnym pod nowym adresem podatki.gov.pl.

Jak wyjaśnia rzecznik bydgoskiej Izby Administracji Skarbowej, by skorzystać z usługi, należy wejść na www.podatki.gov.pl, a następnie podać dane (uwierzytelniające) w jednej z dwóch dostępnych możliwości:

  • PESEL plus dane: kwota przychodu z zeznania za rok poprzedni i kwota przychodu z jednej informacji od płatników za rok, za który sporządzane jest zeznanie lub;
  • NIP i datę urodzenia plus dane: kwota przychodu z deklaracji za rok poprzedni i kwota przychodu z jednej informacji od płatników za rok, za który sporządzane jest zeznanie.

Możemy w tym celu skorzystać także z Profilu Zaufanego (bezpłatnego potwierdzenia tożsamości obywatela Polski w elektronicznych systemach administracji).

Nie otrzymasz żadnej korespondencji od IAS ani MF

Usługa proponowana przez resort finansów według zapowiedzi ma być całkiem nowatorskim i bezpiecznym rozwiązaniem.

– Nie będzie się to wiązało z koniecznością otrzymania drogą elektroniczną jakiejkolwiek korespondencji ze strony IAS czy MF – zaznacza Bartosz Stróżyński.

– Do tej pory nie mieliśmy żadnych sygnałów, aby w naszym województwie oszuści przesyłali drogą e-mailową wypełniony PIT. Uczulamy jednak, aby zwracać uwagę na adres poczty elektronicznej, z której przychodzą wiadomości. Adresy e-mailowe krajowej administracji skarbowej zawsze mają rozszerzenia @mf.gov.pl – dodaje Stróżyński.

Czas rozliczeń? Próbowali i będą próbować nadal

To nie pierwsze takie próby oszustw w bieżącym roku.

Przypomnijmy, już w połowie stycznia tego roku Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat ostrzegający przed fałszywymi e-mailami, w których autor informuje o wątpliwościach dotyczących złożonej deklaracji oraz wzywa do ustosunkowania się co do zaistniałej sytuacji.

W treści miał znajdować się link.

„Nie należy otwierać wiadomości, ani załącznika, klikać w linki zawarte w treści oraz odpowiadać na e-mail nadawcy. Załącznik / link może zawierać szkodliwe oprogramowanie” – apelował wtedy tenże resort.

Wcześniej oszuści też wykorzystywali okres rozliczeń podatkowych. Między innymi w 2016 roku Ministerstwo Finansów ostrzegało przed fałszywymi e-mailami z informacją o nierozliczeniu podatku PIT za 2015 rok. „Pracownicy urzędów skarbowych są powiadamiani telefonicznie przez podatników o otrzymywaniu fałszywych e-maili z informacją, że do urzędu nie wpłynęło ich rozliczenie z tytułu podatku PIT za 2015 rok. W e-mailach znajdowały się prośby o przesłanie rozliczenia na wskazany adres” – podawał wtedy resort.

źródło: Tygodnik Ostrołęcki
foto: 123RF