Finał wakacji na klimatycznym pikniku

Dodane przez: | 26 sierpnia 2019

Piknik z Klimatem

Ekowarsztaty, pokaz aut napędzanych wodorem i sposoby wykorzystywania energii z promieni słońca – to kilka atrakcji Pikniku z Klimatem. Rodzinne wydarzenie wystartuje 1 września, o godz. 11.30 przy Multimedialnym Parku Fontann. Hasło XII odsłony brzmi „WARSZAWA – MIASTO Z KLIMATEM”.

Już po raz dwunasty w Warszawie wakacje zakończą się Piknikiem z Klimatem – w tym roku centrum ekologiczno-kulturalnym stanie się Skwer 1. Dywizji Pancernej WP, obok Multimedialnego Parku Fontann. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy jest adaptacja miasta do zmian klimatycznych. Śródmiejska przestrzeń zamieni się w strefę edukacji i zabawy. Start imprezy o godz. 11.30 i trwać będzie do godz. 16.30. To aż pięć godzin przyjemnej nauki!

Fani zajęć plastycznych i nurtu zero waste mogą przyjść na warsztaty z tworzenia biżuterii, breloków oraz magnesów z elektroodpadów. Kolejną atrakcją będzie maszyna do produkcji baniek oraz wyścigowy tor samochodowy zasilany energorowerami. Dla warszawiaków i turystów utworzona zostanie kawiarenka naprawcza „Z igły widły”, w której będzie można naprawić swoje ubrania (zaszyć rozpruty szew, skrócić spodnie), a także uszyć coś nowego z tekstylnych odpadów. Ze starych firanek i materiałowych ścinków prowadzący pokażą jak stworzyć ekologiczne woreczki na warzywa i owoce, które zastępują plastikowe jednorazówki. Z kolei w kawiarence upcyklingowej uczestnicy warsztatów dowiedzą się, w jaki sposób można nadać odpadom „drugie życie” – zrobić z nich twórcze i użytkowe gadżety: piórniki z butelek, portfele z kartonów po mleku, czy bransoletki z papierowej wikliny. Miłośnicy wirtualnych atrakcji mają szansę zaprojektować własne ekologiczne miasta marzeń w grze komputerowej Ecocraft, bazującej na Minecraft.

Studenci Kół Naukowych Politechniki Warszawskiej w „Laboratorium energii” szykują dla widzów liczne pokazy, m.in. magazynowania energii słonecznej i wykorzystania w transporcie. Goście pikniku będą mogli zobaczyć modele samochodów napędzanych wodorem (pokaz przekształcanie energii elektrycznej generowanej przez PV w wodór a następnie przekształcanie jej w ogniwie paliwowym w energię transportową). W planie jest również prezentacja modelów aut wykonanych przez studentów Politechniki Warszawskiej oraz alternatywnych środków transportu, takich jak kolej magnetyczna. Specjaliści pokażą, jak ograniczyć emisję CO2 dzięki hodowli mikroalg, a za pomocą walizki pełnej energii zaparzą „słoneczną kawę”. Warszawiacy będą mogli ugasić pragnienie kranówką z beczkowozu, którą zapewnią Warszawskie Wodociągi.

Piknik od dwunastu lat jest świetną okazją, by w ciekawy sposób poszerzyć swoją wiedzę na temat ochrony środowiska, a w szczególności dbania o czyste powietrze oraz ochronę klimatu. Wstęp wolny.

Wyzwania klimatyczne

Duże miasta odczuwają skutki zmieniającego się klimatu, które wpływają na ich funkcjonowanie. Wysoka urbanizacja i gęstość zaludnienia, spadek udziału powierzchni biologicznie czynnej, a tym samym potencjalnych obszarów retencji wody deszczowej wzmacniają skutki tych zmian. Już dziś występują ekstremalne zjawiska pogodowe w postaci intensywnych opadów, nawałnic czy powodzi. Fale upałów i susze prowadzą do wysokich strat materialnych, zagrażają bezpieczeństwu i zdrowiu mieszkańców. Dlatego Rada m.st. Warszawy przyjęła w tym roku „Strategię adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050”. Jednym z elementów dokumentu jest m.in. atlas klimatyczny stolicy, gdzie wyróżnione zostały tereny zagrożone powodzią, nawałnicami, a także miejsca tzw. wysp ciepła (stref nasłonecznionych bez przewiewu, o wyższej temperaturze powietrza).

Warszawski Plan dla Klimatu

W trosce o mieszkańców i środowisko Warszawa wdroży w życie Miejski Plan Adaptacji. Określa on kierunki projektowania zagospodarowania przestrzennego oraz strategię działań w najbliższych latach. Warszawski Plan dla Klimatu składa się z czterech filarów:

  • inwestycje w zieleń i zbiorniki magazynujące wodę,
  • odnawialne źródła energii,
  • ekologiczny transport publiczny
  • redukcja emisji CO2.

Jednym z elementów jest też m.in. ograniczenie stosowania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Strategia adaptacji do zmian klimatu dla m.st. Warszawy do roku 2030 z perspektywą do roku 2050 dostępna jest na stronie zielona.um.warszawa.pl.

źródło: UM Warszawa