Francja wspiera wysiłki gospodarcze Palestyny

Dodane przez: | 29 czerwca 2020

Palestyna

Francja zgodziła się przekazać 8 mln EUR (8,9 mln USD) Autonomii Palestyńskiej (PA) i rozwojowi instytucji państwowych w ramach nowych starań kraju europejskiego na rzecz wspierania gospodarki palestyńskiej.

Minister finansów PA Shukri Bishara i francuski konsul generalny w Jerozolimie Rene Trouccaz podpisali porozumienie wspierające budżet Palestyny na 2020 rok, co przyczyniło się do wkładu w Palestyński Narodowy Plan Rozwoju i budowę instytucji PA.

Wśród sektorów wspieranych przez Francję znajdują się energia i woda, palestyński sektor prywatny, wspieranie rozwoju prywatnych przedsiębiorstw, a także sektor edukacji.

Bishara pochwalił Francję za oficjalne odrzucenie planu nowego rządu koalicji izraelskiej Majęcego na celu aneksję części Zachodniego Brzegu i nałożenia suwerenności na nielegalne osiedla i okupowane terytoria.

Troccaz zapewnił AP, że Paryż będzie nadal wspierał palestyński budżet w różnych innych sektorach, stwierdzając, że jego naród dąży do zacieśnienia więzi z gospodarką palestyńską i wsparcia jej.

Pomimo długoletnich więzi i stosunków z Izraelem Francja głośno potępia plan kraju dotyczący aneksji terytoriów palestyńskich, domagając się twardej reakcji Unii Europejskiej na politykę Izraela.

foto: APAimages