Hiszpania otwiera granice z Marokiem

Dodane przez: | 29 czerwca 2020

Maroko

Hiszpania planuje ponownie otworzyć swoje granice z Marokiem w środę po miesiącach zawieszonych podróży międzynarodowych z powodu pandemii COVID-19.

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez poinformował o planach dotyczących wznowienia podróży międzynarodowych od 1 lipca. Placówka dodała, że ponowne otwarcie granic to mogą być „jednostronne działania, ponieważ Hiszpania oczekuje, że rząd Maroka utrzyma swoje granice zamknięte do zimy. ”

Hiszpański punkt sprzedaży El Pais poinformował również, że Hiszpania pozwoli podróżnym spoza strefy Schengen odwiedzić kraj od 1 lipca, „pod warunkiem wzajemnego porozumienia w sprawie podróży i uwzględniając sytuację epidemiologiczną w kraju pochodzenia”.

UE ogłosiła 26 czerwca swoją decyzję o otwarciu granic zewnętrznych w dniach 1–14 lipca dla państw nienależących do strefy Schengen, które spełniają „kryteria epidemiologiczne”. Maroko zostało włączone do projektu listy, co doprowadziło lokalne media do przewidywania, że kraj otworzy swoje granice w lipcu po zakończeniu stanu wyjątkowego.

Rząd marokański nie ogłosił jeszcze oficjalnej decyzji o ponownym otwarciu granic dla podróżnych międzynarodowych.

Maroko zawiesiło wszystkie międzynarodowe podróże lotnicze, morskie i lądowe, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19 w dniu 15 marca, kiedy kraj ten zaliczył tylko kilkadziesiąt przypadków zakażeń przywiezionych z zagranicy.

Stan wyjątkowy obowiązuje obecnie do 10 lipca, ale w ostatnich tygodniach środki zapobiegawcze zostały złagodzone.Blokada, według rządu marokańskiego, pozwoliła krajowi uniknąć ponad 600 zgonów i 900 zakażeń dziennie.

foto: Pexels