Palestyna podpisała z Hiszpanią umowę o współpracy na kwotę 112 mln USD

Dodane przez: | 29 czerwca 2020

Palestyna

Agencja informacyjna Wafa podaje, że Palestyna podpisała protokół ustaleń w sprawie rozwoju gospodarczego i współpracy na następne cztery lata między Palestyną a Hiszpanią o wartości 100 milionów euro (112 milionów dolarów).

Porozumienie podpisane przez palestyńskiego ministra spraw zagranicznych Riyada Al-Malkiego i jego hiszpańskiego odpowiednika Aranchę Gonzaleza Laya obejmuje wsparcie dla sektora zatrudnienia oraz palestyńskiej gospodarki, rolnictwa i sektora wodnego.

– Ta podpisana dziś umowa i hiszpańskie wsparcie dla nas, podobnie jak wielu krajów na świecie, stanowi przesłanie dla Izraela i Stanów Zjednoczonych, że świat stoi z Palestyną i wspiera ją w budowaniu instytucji państwowych na drodze do zakończenia okupacji i promowania pokoju i stabilności w regionie – powiedział premier Autonomii Palestyńskiej Mohammed Shtayyeh.

– Sektory objęte protokołem ustaleń są obecnie dla nas ważne, ponieważ są zgodne z rządowymi planami rozwoju dla tych sektorów – dodał.

Co więcej, Hiszpania będzie wpłacać rocznie 5 milionów euro (5,6 miliona dolarów) na pomoc rządowi palestyńskiemu w tworzeniu instytucji edukacji w celu poprawy opieki zdrowotnej i ochrony socjalnej oraz na wsparcie organizacji społeczeństwa obywatelskiego, w tym jednostek zajmujących się prawami człowieka oraz Agencji Pomocy i Pracy ONZ dla uchodźców palestyńskich (UNRWA).

Kraj ten był jednym z darczyńców, którzy wzięli udział w globalnym spotkaniu UNRWA na szczeblu ministerialnym, które odbyło się w zeszłym tygodniu w Szwecji i Jordanii, podczas którego 75 rządów i organizacji pozarządowych zobowiązało się do utworzenia budżetu pomocowego w wyskości 130 milionów dolarów.

Shtayyeh wyraził nadzieję, że Hiszpania „poprowadzi Unię Europejską i przełamie faktyczną sytuację, uznając państwo palestyńskie ze swoją stolicą, Jerozolimą, na granicach z 1967 r. I nakładając sankcje na Izrael”.