Gdańsk będzie miał Aleję Pawła Adamowicza

Dodane przez: | 20 grudnia 2019

Paweł Adamowicz

W czwartek (19 grudnia) radni Rady Miasta Gdańska uchwalili, że tzw. Nowa Bulońska będzie nosić nazwę Aleja Pawła Adamowicza, byłego prezydenta Gdańska zamordowanego w styczniu tego roku podczas miejskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Głosowanie odbyło się bez dyskusji. Za ustanowieniem Alei Pawła Adamowicza głosowało 22 radnych, a 11 wstrzymało się od głosu.

W 34-osobowej Radzie Miasta Gdańska Koalicja Obywatelska ma 15 radnych, Prawo i Sprawiedliwość – 12, a bezpartyjne stowarzyszenie „Wszystko dla Gdańska” – 7. Miastem rządzi koalicja KO-WdG.

Wniosek, aby tzw. Nowa Bulońska stała się Aleją Pawła Adamowicza przedstawiła radnym prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

„Nowa Bulońska to jedna z tych inwestycji, która pokazuje dalekosiężne, kompleksowe spojrzenie na rozwój miasta, ale także na potrzeby wynikające z tego, że powstają nowe dzielnice” – mówiła. Dodała, że chce przy tej okazji przywołać także swoje osobiste wspomnienia.

– Właśnie przejrzałam mój telefon i zobaczyłam, że 7 grudnia 2018 r. po raz ostatni razem z prezydentem Pawłem Adamowiczem odwiedzaliśmy budowę Nowej Bulońskiej. I pamiętam, że kiedy przechodziliśmy już elementami gotowymi, wyasfaltowanymi tej drogi, pan prezydent powiedział: to jest historyczna droga, połączy dwie dzielnice Gdańska w sposób, o którym nigdy nawet nie mogliśmy marzyć. I nie byłoby to możliwe też gdyby nie środki unijne – podkreśliła.

13 stycznia wieczorem Pawła Adamowicza zaatakował nożem w centrum miasta 27-letni Stefan W., który podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wtargnął na scenę. Samorządowiec w bardzo ciężkim stanie trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, gdzie następnego dnia zmarł. Paweł Adamowicz miał 53 lata, prezydentem Gdańska był od 20 lat. Pogrzeb odbył się 19 stycznia w Bazylice Mariackiej. Urna z prochami Adamowicza spoczęła w kaplicy św. Marcina.

Projekt „Nowa Bulońska Północna” to nowa droga wraz z torowiskiem, która połączy dzielnicę Piecki-Migowo z Jasieniem i Ujeściskiem. Jej budowa rozpoczęła się w kwietniu 2018 roku.

Dulkiewicz zapowiedziała, że jeszcze przed Bożym Narodzeniem część nowej trasy będzie otwarta dla ruchu samochodów.

Po nowej ulicy będzie też kursować tramwaj. Linia tramwajowa o długości 2,7 km ma być otwarta w maju 2020 r.

„Nowa Bulońska Północna” jest częścią opracowanego przez władze Gdańska Strategicznego Programu Rozwojowego dzielnicy Południe na lata 2014-2020. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm, którego liderem jest NDI S.A. Koszt inwestycji to niemal 240 mln zł.

źródło: PAP
foto: gdansk.pl/Grzegorz Mehring