Nowy most na Wiśle. Samorząd Mazowsza dołoży 100 milionów

Dodane przez: | 20 grudnia 2019

Kozienice

100 mln zł zamierza przeznaczyć samorząd Mazowsza na budowę nowego mostu na Wiśle, który połączy powiaty garwoliński i kozienicki (Mazowieckie). Szacunkowy koszt inwestycji to ok. 650 mln zł.

Pieniądze, które chce wyłożyć na ten cel samorząd woj. mazowieckiego, ujęto w przyjętej we wtorek Wieloletniej Prognozie Finansowej.

„W roku 2023 ma być 10 mln zł, a w 2024 i 2025 – po 45 mln zł” – poinformował w środę w Kozienicach wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski.

Nowy most na Wiśle wraz z drogami dojazdowymi powstanie pomiędzy Antoniówką Świerżowską a Świerżami Górnymi. Przeprawa połączy biegnące wzdłuż Wisły drogę wojewódzką nr 801 po stronie powiatu garwolińskiego i drogę krajową nr 79 po stronie powiatu kozienickiego.

Na liczącym około 70 km odcinku Wisły pomiędzy Dęblinem a Górą Kalwarią nie ma mostu. W miejscu planowanej inwestycji obecnie odbywa się przeprawa promem.

Niedaleko planowanego nowego mostu znajduje się Elektrownia Kozienice, wchodząca w skład grupy kapitałowej Enea.

Szacowany koszt budowy mostu to 650 mln zł. Całkowity koszt przygotowania dokumentacji to ponad 29 mln zł, z czego przeszło 23 mln zł ma pochodzić z programu „Mosty dla regionów”. Wniosek do tego programu złożył powiat garwoliński, w porozumieniu z powiatem kozienickim i przy udziale gmin Maciejowice i Kozienice.

Celem programu „Mosty dla regionów” jest wypełnieni kilkudziesięcioletniej luki w tego typu inwestycjach. Budżet programu wynosi około 2,3 mld zł. W naborze na dofinansowanie etapu przygotowania dokumentacji na budowę przepraw samorządy złożyły 75 wniosków. O dofinansowanie dokumentacji projektowej ubiegają się jednostki samorządu terytorialnego wszystkich szczebli z 14 województw. Najwięcej wniosków, bo 22, pochodziło z województwa małopolskiego. Dzięki otrzymaniu tego dofinansowania w przyszłości samorządy będą mogły starać się również o dofinansowanie do 80 proc. kosztów budowy mostu w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

źródło: PAP
foto: Krystian Trela / Reporter