Globalna turystyka: dobry rok 2018, pozytywne perspektywy na 2019

Dodane przez: | 6 grudnia 2018

Turystyka

Rok 2018 jest udany dla branży turystycznej, która odnotowała nieprzerwany wzrost międzynarodowych podróży na całym świecie.

W pierwszych ośmiu miesiącach liczba międzynarodowych podróży zagranicznych wzrosła o sześć procent w skali globu, a najwyższe wzrosty odnotowano w Azji i Ameryce Południowej. Zgodnie z analizą trendów World Travel Monitor, prognozy na 2019 r. również są pozytywne.

Rekordy Azji i Ameryki Południowej

Azjaci podróżują jak zawsze bardzo chętnie. Po wzroście poniżej przeciętnego w 2017 r., w tym roku Azja odbudowuje się ze wzrostem o osiem procent. Jednym z czynników, które przyczyniły się do poprawy sytuacji, było znacznie więcej wyjazdów zagranicznych niż w roku poprzednim w Chinach.

Innym czynnikiem napędzającym wzrost jest Ameryka Łacińska ze wzrostem o osiem procent. Można to przypisać głównie Meksykowi, który wyszedł z zeszłorocznych ujemnych stóp wzrostu. Według World Travel Monitor, w okresie od stycznia do sierpnia 2018 r. podróże Europejczyków wzrosły o pięć procent, a mieszkańców Ameryki Północnej o cztery procent. Również pod względem liczby miejsc, Azja odnotowała największy wzrost o osiem procent. Następna jest Europa i obie Ameryki. Patrząc na kraje docelowe widać, że niedawny boom w podróżach do Hiszpanii uległ zmniejszeniu w 2018 roku. Jednocześnie wracają destynacje, które ostatnio zostały odrzucone przez odwiedzających. Turcja, z niezwykłym 30-procentowym wzrostem liczby odwiedzających, jest najlepszym przykładem.

Wakacje największym czynnikiem wzrostu

Wakacyjne wyjazdy, ze wzrostem o siedem procent, są głównym powodem wyjazdów za granicę.

Liczba odwiedzin u znajomych i krewnych (VFR) wzrosła o pięć procent rok do roku. Podróże służbowe ze wzrostem trzy procent wzrosły poniżej średniej. Tradycyjne podróże służbowe spadły w stosunku do 2018 roku, podczas gdy podróże MICE, które stanowią większość podróży służbowych, wzrosły o pięć procent.

Kreta

Do łask wracają bezpieczne destynacje takie jak Grecja. Na zdjęciu: port wenecki w Rethymno (Kreta)

Podróżni wybierają bezpieczne destynacje

Według IPK International wpływ zagrożeń terrorystycznych ustabilizował się na niższym poziomie. 38 procent podróżnych twierdzi, że ostatnie ostrzeżenia o niestabilności i terroryzmie będą miały wpływ na ich plany podróży, w porównaniu do 41 procent w tym samym czasie w zeszłym roku. Prowadzi to jednak głównie do zmiany miejsc przeznaczenia na te, które są postrzegane jako bezpieczne, a nie do całkowitej rezygnacji z podróży. Miejsca uznane za szczególnie bezpieczne to Szwajcaria, kraje skandynawskie, Kanada i Australia. W tym samym czasie inne destynacje, takie jak Egipt i Tunezja, wcześniej uznane za niebezpieczne, zdołały poprawić swój wizerunek.

Odrodzenie wycieczek objazdowych

Patrząc na różne typy wakacyjnych wyjazdów, można zauważyć niewielkie przesunięcie w ostatnich trendach. Wyjazdy do miast, jeden z głównych motorów wzrostu w ostatnich latach, nadal utrzymują tendencję wzrostową, jednak nieznacznie spadły w ciągu pierwszych ośmiu miesięcy 2018 r. – Może to wynikać częściowo z nadmiernej liczby turystów w miastach – powiedział Rolf Freitag, dyrektor generalny IPK International. – Popularność zyskują za to wakacje nadmorskie w ciepłych krajach, które wyprzedziły miasta pod względem wzrostu, czego nie widzieliśmy od jakiegoś czasu. Do łask wracają wycieczki objazdowe . Po okresie stopniowych spadków, wzrosły o cztery procent.

Pozytywna prognoza na 2019 rok

Prognoza na podróże w 2019 roku pozostaje pozytywna: IPK International oczekuje, że wyjazdy zagraniczne wzrosną o około sześć procent. Najlepsze prognozy dotyczą Ameryki Północnej i Południowej, przy spodziewanym wzroście o osiem procent. Przewiduje się, że Azja wzrośnie o sześć procent, a Europa o pięć procent. Prognozy te są oparte na World Travel Confidence Index opublikowanym przez IPK International, opracowywanym corocznie na podstawie opinii uczestników badania na temat ich planów podróży na najbliższe 12 miesięcy. Rolf Freitag, dyrektor generalny IPK International, przedstawi wyniki World Travel Monitor® na 2018 r. wraz z prognozami na 2019 r., podczas ITB Berlin Convention.

źródło: eTN