Kolejne międzynarodowe wyróżnienie dla Króla Mohammeda VI

Dodane przez: | 21 września 2017

Kolejne międzynarodowe wyróżnienie dla Króla Mohammeda VI

Światowa Koalicja na rzecz Nadziei (The Global Coalition for Hope) uhonorowała Jego Królewską Mość Mohammeda VI, specjalną Nagrodą Uznaniam przyznawaną liderom działającym na rzecz promowania tolerancji i międzykulturowego zbliżenia. Podczas ceremonii, która odbyła się w poniedziałek, 18 września 2017 we wspaniałych wnętrzach Public Library w Nowym Jorku pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO), podkreślono „wizjonerski charakter przywództwa marokańskiego monarchy w działaniach na rzecz harmonii pomiędzy różnymi kulturami w Maroku oraz na całym świecie.”

W imieniu Jego Królewskiej Mości tę zaszczytną nagrodę odebrał książę Moulay Rachid, brat Mohameda VI. W ceremonii uczestniczyli szefowie rządów, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego w Waszyngtonie, osobowości świata polityki i kultury. Królestwo Maroka było reprezentowane przez ministra Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej Pana Nasser Bouritę, Panią Lallę Joumala Alaoui, Ambasador Jego Królewskiej Mości w Waszyngtonie oraz Pana Omara Hilale, stałego przedstawiciela Królestwa Maroka przy ONZ.

Kolejne międzynarodowe wyróżnienie dla Króla Mohammeda VI

Irina Bokova, Dyrektor Generalna UNESCO prowadząca uroczystość przypomniała, że kilka miesięcy temu została zaproszona przez Jego Królewską Mość do odwiedzenia marokańskiego Fezu, magicznego miasta, dumnego ze swojej historycznej Mediny, wpisanej na listę narodowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Pani Dyrektor podkreśliła, że „dzięki hojnemu wsparciu Jego Królewskiej Mości, udało się odrestaurować pięć najstarszych obiektów mieszczących szkoły koraniczne z XIV, XV oraz XVI wieku”. Wspomniała również o spacerze wąskimi uliczkami Mediny, jaki odbyła w towarzystwie Króla, kiedy poczuła ogromny entuzjazm i miłość jaką otaczają Marokańczycy swojego władcę.

W komunikacie przekazanym dla prasy, Dyrektor Generalna UNESCO wyraziła swoje ogromne uznanie dla „pokojowego przesłania Jego Królewskiej Mości, przesłania opartego na poszanowaniu ludzkiej godności i tolerancji, skierowanego również do młodych ludzi”.

„To dla mnie wielki zaszczyt przekazać Jego Królewskiej Mości tę wyjątkową Nagrodę Uznania dla jego działań promujących idee tolerancji oraz zbliżania kultur”, podkreśliła prowadząca uroczystość.

Światowa Koalicja na rzecz Nadziei została utworzona przez trzy fundacje mające swoje siedziby w Nowym Jorku, Zurichu oraz Hong Kongu. Wspomaga organizację społecznościową Bohaterowie Każdego Dnia, zaangażowaną w działania na rzecz ochrony światowego dziedzictwa oraz dialogu między kulturami.