Koncert „Solidarni z Wuhan” – zobacz, kto wystąpił

Dodane przez: | 29 lutego 2020

Koncert "Solidarni z Wuhan"

Spotkania pokoleń. Różnorodność gatunków muzycznych. Talent i pasja. Takimi tytułami można opisać wrażenia po wydarzeniu „Solidarni z Wuhan” zorganizowanym w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Inicjatywa wywołana odruchem serca, poczuciem solidarności z potrzebującymi w Wuhan okazała się artystycznym wydarzeniem. Koncertem. Oto artyści, dzięki którym idea solidarności nabrała artystycznego wymiaru. Dziękujemy!

Eight Hands Quartet

Eight Hands Quartet

Wyjątkowy zespół czworga pianistów, którzy połączyli się, by tworzyć i wykonywać muzykę fortepianową. Najpiękniejsze utwory muzyki poważnej, rozrywkowej i filmowej w ich wykonaniu na cztery fortepiany nabierają nowego wymiaru. Zespół tworzą: Vlasta Traczyk, Eugenia Kwon-Kominek, Aruto Matsumoto i Adam Leczycki.

Chaoran Zuo

Chaoran Zuo

Tenor, absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Obecnie na studiach doktoranckich w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Brał udział w licznych projektach, festiwalach, przedstawieniach teatralnych oraz spektaklach operowych. Zaśpiewał przyjęty brawami „Znaszli ten kraj”.

Maria Pomianowska

Maria Pomianowska

Doktor habilitowana sztuk muzycznych, multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Adiunkt w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Członkini rady programowej chińskiego festiwalu „16+1”. Zespół Marii Pomianowskiej zaprezentował m.in. utwory Chopina i Moniuszki.

Anna Krysztofiak

Anna Krysztofiak

Jest artystką Chóru Filharmonii Łódzkiej, wielokrotnie występuje jako solistka chóru. Wykonuje partie dzieł oratoryjnych a także recitale w repertuarze historycznym, koncertując w kraju i za granicą. Jest multiinstrumentalistą, gra na instrumentach dawnych i etnicznych, w tym na szeregu instrumentów chińskich i japońskich. W pierwszym utworze artystce towarzyszyła Paweł Betley.

Julia Gąsiorkiewicz

Julia Gąsiorkiewicz

Adeptka wokalistyki estradowej w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Laureatka wielu festiwali wokalnych. Wokalistka w zespole Labilni oraz formacji rockowej Ostry Brzeg. Skalę talentu zademonstrowała, wykonując jedną z piosenek po chińsku.

Vadim Brodski

Vadim Brodski

Artysta światowej sławy. Wirtuoz skrzypiec. W swojej karierze otrzymał pierwsze nagrody na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył. Zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Podczas koncertów chętnie sięga po repertuar lżejszy. Publiczność zdobywa od pierwszego dźwięku smyczkiem. I słowem – w wielu językach świata. Specjalnie na koncert „Solidarni w Wuhan” artysta wybrał dwa utwory: „Chiński Tamburyn” – Fritz Kreisler (fortepian – Vlasta Traczyk) oraz „Introduction et Rondo Capriccioso” – Camille Saint-Saëns (fortepian – Bartłomiej Wezner).

Jan Wojdak

Jan Wojdak

Piosenkarz i kompozytor, lider zespołu Wawele. Wśród wielu przebojów lat 70. najbardziej znane to: „Nie szkoda róż”, „Zostań z nami melodio”, „Biały Latawiec”. I właśnie dźwięki „Białego latawca” unosiły się pod kopułą Filharmonii Narodowej. Refren przeboju Jan Wojdak zaśpiewał po chińsku. Artyście towarzyszył chór Let The Dow Dow.

2LATE

Artur Krystek 2LATE

Zespół rockowy, założony w 2008 roku w Warszawie przez Artura Krystka i Roberta Szenfelda. 2LATE czerpie inspiracje z lat 70. i 80. Jednocześnie nowoczesne aranżacje sprawiają że muzyka 2LATE brzmi świeżo i odkrywczo. Na najnowszym albumie 2LATE “Good things, Bad things”, poruszane są problemy społeczne o zasięgu globalnym. Lider zespołu, Artur Krystek (na zdjęciu) jest także tłumaczem chińskiego. Słowa jego powitania chińskiej części publiczności utonęły w brawach.

Marta Zalewska

Marta Zalewska

Reprezentantka młodego pokolenia artystów. Wokalistka, multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Laureatka konkursu „Wydaj płytę z Będzie Głośno”. Dzięki wygranej ukazał się jej debiutancki, autorski album. Laureatka konkursu “Męskie Granie Young”. Na scenie – dynamika, żywioł.

Adam Wolski

Adam Wolski (Golden Life) z synem Filipem

Duet ojca z synem. Adam Wolski (Golden Life) wraz z synem Filipem grają ulubione piosenki. Ubierają je w nowe aranżacje. Połączenie doświadczenia Adama i talentu Filipa do muzyki daje nietuzinkową kombinację dźwięków. Duet wykonał znane rockowe ballady „Oprócz błękitnego nieba” i przejmującą „24.11.94”. Jednak największym zaskoczeniem okazała się interpretacja „Heroes” (z repertuaru Davida Bowie) . Głos… Filipa Wolskiego zabrzmiał z niespodziewaną potęgą.

Black Hills

Black Hills

Chór Black Hills to rozrywkowa grupa wokalna złożona z ludzi o różnych zawodach, ale z jedną muzyczną pasją. W 2019 roku Chór wziął udział w Ogólnopolskim Festiwalu Współczesnej Muzyki Chóralnej Music Everywhere w Gdańsku i zdobył trzecią nagrodę w kategorii muzyka rozrywkowa/gospel. Chór pod batutą Kamila Jarosa pokazał kunszt w „You Raise Me Up”. W finale koncertu „Solidarni z Wuhan” towarzyszył artystom w zbiorowym wykonaniu „We are the champions”.

Jarosław Kret

Napisać: „występy artystów na scenie Filharmonii Narodowej zapowiadał Jarosław Kret” to za mało. Prezenter z właściwym sobie wyczuciem klimatu połączył powagę przesłania koncertu z ulotnością muzycznych wzruszeń. Występy wspaniałych wykonawców ułożyły się w atrakcyjną muzyczną mozaikę. Czuwały nad nią cztery anioły, które Kret wypatrzył pod sufitem sali Filharmonii Narodowej. Słowa i nastrój tego koncertu uchwycił w lot tłumacz Tomasz Langner, który przełożył je na język chiński.

foto: Mirosław Gleb