Tegoroczny Konkurs Filmów Fabularnych 13. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik” to selekcja najlepszych obrazów rosyjskiego kina ostatnich dwóch lat. Publiczność festiwalowa będzie mogła obejrzeć filmy, które miały swoje projekcje na najważniejszych międzynarodowych festiwalach oraz zdobyły wiele prestiżowych nagród. Znajdziemy tu m.in. prezentowany w Wenecji obraz „Człowiek, który wszystkich zaskoczył” w reżyserii Nataszy Mierkułowej i Aleksieja Czupowa; film Larisy Sadiłowej „Pewnego razu w Trubczewsku”, mający premierę w Cannes, prezentowane na Berlinale tytuły „Kwas” Aleksandra Gorczilina oraz „Rosyjski młokos” Aleksandra Zołotuchina, zdobywcę Grand Prix tegorocznego Kinotawra, znakomity debiut Borisa Akopowa „Byk”.
Filmem, który z pewnością nie może umknąć uwadze festiwalowej publiczności jest „Braterstwo” Pawła Łungina, opowiadający o ostatnich miesiącach radzieckiej interwencji w Afganistanie. Obraz wzbudził ogromne kontrowersje w Rosji, łącznie z próbą wstrzymania jego dystrybucji przez polityków Dumy. 23 XI po pokazie o godz. 17:45 w kinie Luna z widzami spotka się reżyser Paweł Łungin.
W sekcji konkursowej zostanie zaprezentowany doskonały debiut Borisa Akopowa „Byk”. Ten świeży, dynamiczny i niezwykle mocny film przenosi widzów w lata 90. ubiegłego wieku – w szalone czasy rozpadu poradzieckiego świata, pierwszej wojny czeczeńskiej i rodzącej się rosyjskiej mafii. 26 XI po projekcji o godz. 20:15 w kinie Luna odbędzie się spotkanie z reżyserem Borisem Akopowem.
Film duetu reżyserskiego Nataszy Mierkułowej i Alekseja Czupowa „Człowiek, który zaskoczył wszystkich” wpisuje się w aktualny dyskurs na temat tożsamości płciowej, tolerancji i praw człowieka. Jest również gorzkim i bolesnym portretem mentalności mieszkańców rosyjskiej prowincji, dla których każda inność jest podejrzana.
Współczesny obraz Rosji zobaczą widzowie oczami Aleksandra Gorczilina w filmie „Kwas”. Kluby, imprezy i narkotyki dominują na ekranie już od pierwszych chwil, a scena otwierająca film: skok nagiego mężczyzny prosto w śmierć odciska piętno na całości narracji. Esencją filmu tego młodego reżysera zdaje się być wypowiedziana przez jednego z bohaterów kwestia: „Wiesz na czym polega nasz problem? Na tym, że problemów nie mamy”. Znakomity rosyjski aktor młodego pokolenia – Filipp Awdiejew – spotka się z publicznością 24 listopada po projekcji filmu o godz. 18:00 w kinie Luna.
„Nafta” Jusupa Razykowa to kolejny obraz reżysera, będący portretem człowieka zagubionego w rzeczywistości i ciężko doświadczonego przez los. Tym razem jest nim ponad osiemdziesięcioletnia staruszka, żyjąca samotnie w starej drewnianej chacie w zapomnianej przez Boga wsi. „Nafta” to głęboko humanistyczny film, rozdzierający serce, lecz jednocześnie dający siłę do walki o własną godność i lepszą przyszłość. 30 XI, po seansie o godz. 18:15 w Lunie, zaprosimy widzów na rozmowę z reżyserem Jusupem Razykowem i aktorką Jeleną Susaniną.
W swoim najnowszym filmie „Niedziela” Swietłana Proskurina po raz kolejny umieszcza akcję na rosyjskiej prowincji, zapewne po to, aby uwypuklić patologie na styku władzy i biznesu. „Niedziela” jest gorzkim portretem pokolenia współczesnych trzydziestolatków; samotnych, zdezorientowanych, moralnie pogubionych. 26 XI po projekcji o godz. 18:00 w kinie Luna, z festiwalowymi widzami porozmawia reżyserka Swietłana Proskurina.
Warto zwrócić uwagę na film „Ołówek” w reżyserii Natalii Nazarowej. Jest to obraz o bardzo silnej dramaturgii, intrygującej fabule i ostrości spojrzenia. Główna bohaterka, Antonina, staje w obliczu brutalnej lokalnej moralności, braku jakichkolwiek nadziei i prawdziwego terroru ze strony młodego awanturnika. Nie ustaje ona w walce do tragicznego, choć nie do końca beznadziejnego, zakończenia. 29 XI w Lunie po pokazie o godz. 18:00, widzowie będa mieli okazje do dyskusji z reżyserką Natalią Nazarową i producentem Denisem Kowalewskim.
Zrealizowany w paradokumentalnej formie melodramat Larisy Sadiłowej „Pewnego razu w Trubczewsku” to film z gatunku tych, w których na pozór nie dzieje się nic, ale w rzeczywistości wydarza tak wiele. To opowiedziana z dystansem, lecz nie pozbawiona napięcia, historia miłości mieszkających na głębokiej rosyjskiej prowincji dwojga kochanków: kierowcy tira i gospodyni domowej, dorabiającej do utrzymania szydełkowaniem.
Film „Port” Aleksandry Strielanej to historia miłosnego trójkąta, w którym zdolny, ale z łatwością mogący zejść na złą drogę, bokser Andriej musi dokonać wyboru między dwiema skrajnie różnymi kobietami: Kirą – starającą się dojść do zdrowia po tragicznym wypadku samochodowym – oraz Tiną – właścicielką nocnego klubu. Do Warszawy przyjedzie reżyserka Aleksandra Strielanaja, która spotka się z widzami 22 XI po seansie o godz. 17:30 w kinie Luna.
Grigorij Konstantinopolskij, reżyser od lat podążający własną drogą, jest również bacznym obserwatorem tego, co dzieje się w światowej kinematografii. Prezentowany na festiwalu „Rosyjski bies” czerpie inspiracje z dokonań Davida Cronenberga i Nicolasa Windinga Refna. Akcja filmu rozgrywa się we współczesnej Moskwie, a jego bohaterami są ludzie z elit intelektualnych i finansowych.
„Rosyjski młokos” w reżyserii Aleksandra Zołotuchina to dramatyczna historia nastoletniego Aleksieja, który pod wpływem patriotycznego uniesienia zgłasza się jako ochotnik do armii carskiej. W pierwszej potyczce z wrogiem traci wzrok. Zostaje więc tak zwanym „słuchaczem”, którego zadaniem jest nasłuchiwanie odgłosów nadlatujących samolotów. Zołotuchin zastosował awangardową metodę narracji, jak również wystylizował swój film na dokument, w którym zdjęcia przypominają archiwalne kroniki frontowe.
Kolejnym debiutem prezentowanym w ramach sekcji konkursowej jest „Sheena667” Grigorija Dobrygina (aktora znanego z „Jak spędziłem koniec lata”). Jest to przede wszystkim film o marzeniach, których niespełnienie sprawia ból, ale ich realizacja może wyrządzić wiele krzywd innym. To także portret człowieka, który pragnie zerwać z małomiasteczkową egzystencją i jest gotów zapłacić za to – dosłownie i w przenośni – wysoką cenę.
„Tekst” Klima Szypienki to film zrealizowany na podstawie powieści Dmitrija Głuchowskiego, jednego z najpopularniejszych na świecie współczesnych pisarzy rosyjskich. Główny bohater zostaje zwolniony po siedmiu latach więzienia, w którym odsiadywał karę pod fałszywym zarzutem handlu narkotykami. Jego poprzednie życie jest zrujnowane. Chcąc zrozumieć dlaczego tak się stało, odnajduje sprawcę swojego nieszczęścia, co prowadzi do jeszcze bardziej dramatycznych wydarzeń. 23 XI po pokazie o godz. 17:00 w kinie Elektronik odbędzie się dyskusja „Smartfon jako kopia zapasowa naszej duszy” we wspołpracy z wydawnictwem Insignis.
W filmie „Van Goghi” Siergieja Liwniewa zobaczymy dwie wielkie aktorskie indywidualności, Aleksieja Sieriebriakowa i Daniela Olbrychskiego, którzy wcielają się w postaci syna i ojca – artystów żydowskiego pochodzenia, których drogi rozeszły się dwie dekady wcześniej. 22 XI po projekcji o godz. 20:30 w kinie Iluzjon, zapraszamy na spotkanie z reżyserem Siergiejem Liwniewem i aktorem Danielem Olbrychskim.
Aleksandr Łungin (syn Pawła Łungina) w swoim filmie „Wielka poezja” serwuje nam najlepsze amerykańskie kino w wydaniu rosyjskim! Nawiązuje on zarówno do wczesnej twórczości Quentina Tarantino, jak i dzieł nieżyjących już Aleksieja Bałabanowa i Siergieja Bodrowa. Bohaterami opowieści jest dwóch młodych mężczyzn, którzy po powrocie z konfliktu w Donbasie znajdują pracę jako ochroniarze w prywatnej firmie. Łungin wykorzystuje kino gatunkowe do sportretowania kolejnego straconego pokolenia w dziejach Rosji, pokolenia naznaczonego piętnem wojny.
13. Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik” odbędzie się w dniach 21 listopada – 1 grudnia 2019 r. w warszawskich kinach Luna, Elektronik i Iluzjon.
Program dostępny na: https://sputnikfestiwal.pl/2019/program