Obostrzenia obowiązujące od 20 marca w całej Polsce w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem zostają przedłużone o ponad tydzień, do 18 kwietnia – poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister podkreślił, że obecny spadek liczby zakażeń jest związany z okresem świątecznym. Dopiero zatem w kolejnych dniach pojawią się reprezentatywne dane obrazujące rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ponadto, zwiększona mobilność obywateli w czasie świat może być widoczna w statystykach dopiero za tydzień.
Cezary Kaźmierczak z ZPP o obostrzeniach: Na dekady zostaniemy w tyle za Europą>>
Niedzielski dodał, że nie należy zbyt optymistycznie podchodzić do spadającej w ostatnich dniach liczby zakażeń, ponieważ sytuacja w szpitalach jest nadal bardzo trudna. – Obłożenie łóżek wynosi ponad 34,5 tys. Te parametry na poziomie zbliżającym się do 80 proc. są parametrami niebezpiecznymi. To dlatego, ze dystrybucja w regionach nie jest jednolita i mamy takie regiony, gdzie napięcia dottyczące wykorzystania infrastruktury są bardzo duże – mówił minister podczas konferencji.
Niedzielski wcześniej na Twitterze poinformował, że najważniejszym współczynnikiem branym pod uwagę przez władze przy walce z COVID-19 nie będzie już liczba nowych zakażeń.
Teraz najważniejszym parametrem przy podejmowaniu decyzji o obostrzeniach jest zajętość łóżek i respiratorów a nie dzienna liczba nowych zakażeń. https://t.co/PHryau7SlP
— Adam Niedzielski (@a_niedzielski) April 6, 2021
Restrykcje w handlu
Do 18 kwietnia zamknięte będą zatem wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane, będą też obowiązywać limity osób dla placówek handlowych. Poniżej nowe ograniczenia:
- wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m kw. zostaną zamknięte;
- centra i galerie handlowe – tak jak obecnie pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
Ponadto w placówkach handlowych, na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:
- 1 osoba na 15 m kw. – w sklepach do 100 m kw.,
- 1 osoba na 20 m kw. – w sklepach powyżej 100 m kw.
Także w miejscach kultu religijnego (kościoły) będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m kw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
❗️ Galerie i centra handlowe oraz wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane zamknięte od 27 marca do 9 kwietnia.
Czytaj więcej ➡️ https://t.co/Quq8ALjMas pic.twitter.com/YhdwhE1MMr
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 25, 2021
Salony fryzjerskie i kosmetyczne zamknięte
Ponadto, zamknięte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne oraz żłobki i przedszkola. Przewidziany został wyjątek – sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej). Z powodu zamknięcia żłobków i przedszkoli do 9 kwietnia, rodzice, którzy będą pozostaną z dziećmi będą mieli prawo skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
💇🏻♀️ Od 27 marca do 9 kwietnia zamknięte będą salony urody, zakłady kosmetyczne oraz fryzjerskie.
Czytaj więcej ➡️ https://t.co/Quq8ALjMas pic.twitter.com/0KMw5jyb1h
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) March 25, 2021
Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.
Minister zdrowia zarekomendował również pozostanie na święta w domach i pracę zdalną.
Nadal obowiązują wcześniej wprowadzone zasady bezpieczeństwa, obejmujące m.in. zamknięcie galerii handlowych, hoteli czy jednostek kultury.