Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie – plan obchodów

Dodane przez: | 3 sierpnia 2020

Laboratorium Wolności Religijnej

22 sierpnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię lub Wyznanie. Laboratorium Wolności Religijnej, jako projekt ukierunkowany na przeciwdziałanie przestępczości przeciwko wolności sumienia i wyznania oraz wszelkiej dyskryminacji na tle przynależności wyznaniowej, podjęło się organizacji obchodów tego Dnia w Polsce.

Celem inicjatywy jest:

  • uwrażliwienie opinii publicznej na trudną sytuację chrześcijan na świecie,
  • budowanie poczucia solidarności z prześladowanymi,
  • upamiętnienie osób doświadczających przemocy z powodu swojej wiary,
  • podnoszenie świadomości w zakresie innych form naruszania wolności sumienia i wyznania,
  • ukazanie niebezpieczeństw wynikających z narastających tendencji do dyskryminowania osób wierzących,
  • inspirowanie społeczeństwa do zapobiegania przestępczości na tle wyznaniowym,
  • zachęcanie do reagowania na akty braku szacunku, dyskryminacji, wrogości czy nienawiści w stosunku do osób wierzących.

Najważniejsze wydarzenia upamiętniające ofiary prześladowań ze względu na wyznawaną religię odbędą się 22 sierpnia o godz. 21. Głównym elementem obchodów będzie iluminacja budynków na terenie całego kraju. Podświetlone zostaną liczne urzędy oraz instytucje kultury. W geście solidarności z prześladowanymi na Górze Zamkowej w Dobrzyniu nad Wisłą zapalone zostaną pochodnie. Temu wydarzeniu towarzyszyć będzie internetowa akcja zapalania świec i zniczy – każdy zainteresowany będzie zaproszony do umieszczenia na swoim profilu na Facebooku lub Twitterze zdjęcia zapalonej świecy i podzielenia się jej symboliką z wykorzystaniem hashtagów: #MDUOAP, #22sierpnia, #FoRBmatters. Dostępna będzie również specjalna nakładka na zdjęcie profilowe.

Więcej informacji na stronie www.laboratoriumwolnosci.pl oraz na Facebooku i Twitterze (@LWR_PL).