Most Jagiełły – czerwińskie spotkania z historią

Dodane przez: | 1 lipca 2019

Most Jagiełły – czerwińskie spotkania z historią

Czerwińsk nad Wisłą to duża wieś w północno-zachodniej części województwa mazowieckiego. W tej właśnie miejscowości, w ostatni weekend czerwca przenieśliśmy się do średniowiecznej Polski.

„Most Jagiełły 2019”, imprezę zorganizowaną przez Stowarzyszenie „Nasz Czerwińsk nad Wisłą”, rozpoczął średniowieczny uliczny korowód. Na terenach Bulwarów Wiślanych i w ogrodach klasztornych rozbrzmiewała muzyka z tamtej epoki, a wśród gości, na tle pięknej czerwińskiej przyrody, pojawiały się postacie w kolorowych średniowiecznych strojach.

Most Jagiełły – czerwińskie spotkania z historią

W programie można było zobaczyć prezentację mostu łyżwowego Jagiełły, inscenizację symbolicznego połączenia wojsk polskich i litewskich oraz pokazy średniowiecznych chorągwiarzy. W przyklasztornych ogrodach odbywały się warsztaty historyczno-bajkowe dla dzieci, a na czerwińskich bulwarach czekały tradycyjnymi łodzie flisaków, gotowe do rejsów po Wiśle.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się turnieje rycerskie i łucznicze, pokazy i warsztaty tańca dawnego, warsztaty rzemieślnicze (czerpanie papieru, kaligrafii, kowalstwa, garncarstwa, szewski i inne). W klasztornych ogrodach, niedostępnych na co dzień dla gości, odbywały się gry i zabawy plebejskie, pokazy sokolnicze, alchemiczne, pokaz tańca z ogniem, a także średniowieczne spektakle teatralne. W niedzielne południe, w salezjańskiej Bazylice Czerwińskiej, odbyła się rzadko odprawiona, tradycyjna msza łacińska.

Most Jagiełły – czerwińskie spotkania z historią

Czerwińskie spotkania z historią i kulturą średniowiecza to inicjatywa propagująca tradycje narodowe. Przyczynia się do pielęgnowania polskości i rozwoju świadomości narodowej, poznania kultury średniowiecza. Przypomina o Czerwińsku nad Wisłą jako o miejscu historycznie zasłużonym dla Polski i Mazowsza.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Mazowieckiego.

Następne spotkanie już za rok.

(MG)