Niedzielne wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy

Dodane przez: | 4 sierpnia 2017

Muzeum Dulag 121 zaprasza na pierwszy spacer historyczny z tegorocznego cyklu „Niedzielne wyprawy po powstańczej Warszawie” prowadzonych przez Karola Karasiewicza poświęcony pierwszym dniom Powstania Warszawskiego na Woli. Spotykamy się 13 sierpnia, w niedzielę, o godz. 16. na skrzyżowaniu ulic Żytniej i Karolkowej.

Wola: „Zośka” i „Magda-Pudel”, Pluton pancerny batalionu „Zośka”
13 VIII 2017, godz. 16:00
Miejsce zbiórki: Róg ulic Żytniej i Karolkowej
Trasa: Żytnia, Karolkowa, Mireckiego, Okopowa, Anielewicza, Okopowa Spokojna Stawki,
Czas przejścia: ok. 2 h

Pierwszy spacer poświęcony będzie pierwszym dniom walk powstańczych w okolicach cmentarzy wolskich (katolickiego, ewangelickiego i żydowskiego). 1 sierpnia o godz. 17:00 to tam – w rejonie ulic Obozowej i Towarowej zebrał się Batalion „Zośka” wraz z całym Zgrupowaniem „Radosław”. Już 2 sierpnia powstańcom udało się zdobyć dwa niemieckie czołgi typu Panther i sformować pluton pancerny Batalionu Zośka, którego dowódcą został kapitan Wacław Micuta „Wacek”. Do 11 sierpnia czołgi plutonu wspierać będą walki Zgrupowania Radosław w tym rejonie: m.in. obronę w rejonie cmentarzy ewangelickich przy ul. Obozowej, obronę Twierdzy Św. Kingi oraz zdobycie obozu koncentracyjnego „Gęsiówka”. Po 11 sierpnia żołnierze Zgrupowania Radosław pod dowództwem płk. Jana Mazurkiewicza wycofali się na Stare Miasto.

W dalszych terminach odbędą się jeszcze dwa spacery z cyklu „Niedzielne wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy”:

  • 20 sierpnia – spacer „Południowe Reduty Starego Miasta: poeci na barykadach. Baczyński, Gajcy, Stroiński”, miejsce zbiórki: Plac Teatralny, naprzeciw Pałacu Blanka
  • 3 września – spacer „Śródmieście Południowe: Głuchoniemi i niemiecki generał w powstańczych szeregach”, miejsce zbiórki: Kamienica pod Gigantami (Al. Ujazdowskie 24)

Niedzielne wyprawy szlakiem powstańczej Warszawy