Krzysztof Jurgiel czyści instytuty badawcze

Dodane przez: | 4 sierpnia 2017

Krzysztof Jurgiel czyści instytuty badawcze

Krzysztof Jurgiel, minister środowiska wziął się za porządki w instytutach badawczych. Jak wynika z informacji money.pl pod koniec lipca z pracą pożegnało się dwóch dyrektorów podległych mu instytucji. W ich miejsce są już następcy. Blisko związani z Prawem i Sprawiedliwością.

Ucieszyły go zwycięstwa PiS w wyborach parlamentarnych i prezydenckich. Walczy z ideologią gender. Jego organizacja prezydentowi Poznania wypomina działania Hitlera, bo ten pierwszy nie chce odbudowy pomnika Jezusa. Gości też na rocznicach katastrofy smoleńskiej. To prof. Artur Hugo Świergiel.

Za sprawą porządków ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela, pokieruje Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego. Dotychczasowa dyrektor została zwolniona.

Nowa pracę znalazł również prof. Stanisław Mariusz Karpiński. Dostał stanowisko dyrektora w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Poprzedni dyrektor na stanowisku był przez 19 lat.

Wybór szefów instytutów naukowych zależy w całości od ministra, któremu podlegają. Nie potrzeba konkursu. Takie zmiany w ubiegłym roku wprowadzili politycy PiS.

Karuzela kadrowa w podległych ministrowi rolnictwa instytutach nabrała tempa. Jak wynika z informacji money.pl pod koniec lipca z Instytutem Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego w Warszawie pożegnała się dr hab. Renata Jędrzejczak. Dyrektorem była od 2014 roku. Jej miejsce zajął prof. Artur Hugo Świergiel. W sumie z pracy odejść miało kilka osób.

Kim jest prof. Świergiel? To biolog i neurofizjolog. Według oficjalnych notatek na stronach Collegium Civitas w Warszawie, profesor pracuje na kilku międzynarodowych uczelniach. Życiorys naukowy ma bogaty.

Ale prof. Świergiel to również mocno politycznie zaangażowany naukowiec. Prowadzi od kilku lat Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie. Klub według oficjalnych dokumentów zajmuje się „integracją środowiska naukowego wokół ważdnych dla Polski problemów”. Tyle teoria i akt założycielski. A praktyka?

Warto prześledzić stronę internetową warszawskiego AKO. Można tam znaleźć chociażby linki do opracowań zespołu badającego katastrofę smoleńską. Są zdjęcia z rocznic katastrofy. Poza tym bez problemu można znaleźć oficjalne deklaracje polityczne. Klubowicze nie kryją się z sympatiami wobec PiS. Popierali kandydaturę Andrzeja Dudy, gratulowali PiS wygranej. Wielokrotnie.

więcej: money.pl
foto: East News