Niesamowity świat ptaków

Dodane przez: | 2 lutego 2021

Ptaki

Drodzy miłośnicy przyrody.

W pandemii nie możemy się z Wami spotykać na wycieczkach i prelekcjach, ale mamy nadzieję, że to niedługo się zmieni i nie możemy się już doczekać.

Na razie polecamy Wam prelekcję internetową o ptakach i nietoperzach w budynkach, która znalazła się na wirtualnym zlocie Rzeczpospolitej Ptasiej. Jest długa, ale pod filmikiem ze slajdami znajdziecie dokładną rozpiskę, pozwalającą wybrać z długiej prelekcji tylko to zagadnienie, które Was interesuje (np. ogólne informacje o ptakach i nietoperzach w obiektach budowlanych, o ich siedliskach i zagrożeniach, jakie czyhają na te zwierzęta; interwencje; prawo chroniące ptaki i nietoperze w budynkach; jak poradzić sobie z remontem budynku, żeby nie zaszkodzić ptakom lub nietoperzom itd.). Prelekcję znajdziecie na YouTube klikając tu: „Ptaki i nietoperze w budynkach – chronione i zagrożone”.

Polecamy też ciekawe i wartościowe książki, idealne na walentynkowe prezenty dla… siebie samej lub samego albo innego miłośnika ptaków i innych zwierzaków :). Tym razem polecamy Języki zwierząt autorstwa Evy Meijer, wydane przez Wydawnictwo Marginesy. Na naszej stronie internetowej znajdziecie opis książki, a na naszym Facebooku konkurs, w którym można ją wygrać :).

Gorąco polecamy też pięknie wydaną i fascynującą dla każdego miłośnika ptaków, książkę Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu, autorstwa ornitologa Adama Zbyryta, ze zdjęciami znawcy Puszczy Białowieskiej, Adama Wajraka. Na stronie patrona książki, miesięcznika Dzikie życie, znajdziecie pełen opis tej świetnej publikacji, którego fragment brzmi bardzo zachęcająco: „Nie tylko ogromna różnorodność gatunków ptaków wyróżnia Puszczę Białowieską na tle innych europejskich lasów. Najbardziej wyjątkowe jest bowiem to, że jej skrzydlaci mieszkańcy zachowują się jak ich przodkowie żyjący tysiące lat temu, w czasach gdy dużą część Europy porastały prastare lasy. O tym właśnie jest ta książka – o niezwykłych zachowaniach ptaków w samym sercu najlepiej zachowanego lasu w Europie. Znalazły się w niej znakomite gawędy biologa Adama Zbyryta i unikalne zdjęcia Adama Wajraka.„Ptaki Puszczy Białowieskiej. Opowieści o mieszkańcach niezwykłego lasu” to książka do czytania, oglądania, i słuchania. Zawiera opowieści o 30 gatunkach ptaków, których barwne życie od prawie pięciu dekad odkrywają naukowcy pracujący w Puszczy. Na początku każdego rozdziału umieściliśmy kod QR. Po jego zeskanowaniu za pomocą smartfona można usłyszeć głos danego ptaka – prawie wszystkie zostały zarejestrowane w Puszczy – a kody na końcu niektórych rozdziałów odsyłają do przyrodniczych filmów, również nagranych w tym lesie.”. Książkę można kupić przez Internet, od wydawcy. Zaglądajcie też regularnie na naszego Facebooka, bo szykujemy tam konkurs z Ptakami Puszczy jako nagrodą :).

Pozdrawiam i życzę zdrowia. Dbajcie o siebie!

Dorota Zielińska
Prezeska Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków