Nowe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy

Dodane przez: | 17 listopada 2017

Chopin Point WarsawBudynek Chopin Point Warsaw przy ulicy Krakowskie Przedmieście 62 to ścisłe centrum życia poety fortepianu. „Mały Chopinek”, bo tak nazywała Chopina prasa warszawska, w wieku 13 lat zagrał tu koncert – w tym samym budynku, na piętrze. Niemal vis-à-vis Chopin spędzał wolny czas w Café Brzezińska – jak napisała kiedyś o Chopinie w liście do przyjaciółki George Sand, francuska pisarka, miała wrażenie, że „wydaje mu się, że próżnuje, kiedy nie ugina się pod brzemieniem pracy”. Można więc przyznać, że jest to miejsce, w którym Chopin zarówno grał, jak i tworzył.

Od początku listopada w Chopin Point Warsaw będą się odbywać recitale w wykonaniu wybitnych pianistów. Miejsce jest kameralne, nawiązuje do formuły salonów, w jakich grywał artysta. Miejsc, w których czuć klimat wspaniałej muzycznej przygody, jest w Warszawie sporo, ale w Chopin Point Warsaw na muzyce się nie kończy.

Historia kompozytora opowiadana jest na różnych poziomach: od ciekawostek i anegdot, przez ulubione smakołyki Chopina (czyli obowiązkowo gorąca czekolada, toruńskie pierniki i żółędziówka!), po wystawy, warsztaty dla dzieci i młodzieży, grę miejską, ofertę dla rodzin.

Przed recitalem można poznać tło związane z utworami, które będą grane – miejsce łączy klasykę z nowoczesnością, kulturę wysoką i sztukę z przystępnym językiem. Nie będzie więc długich wykładów, tylko pogadanki w nastrojowym klimacie. Idealnie zarówno dla turystów, zaczynających swą przygodę z Chopinem, jak i bywalców chopinowskich koncertów.

W samym sercu wydarzeń tego miejsca – fortepian. I wybitni artyści, znane nazwiska: Joanna Kacperek, Klaudia Kudełko, Rafał Mokrzycki, Edwin Szwajkowski, Maciej Wota, laureaci międzynarodowych konkursów. Niektórzy z tych wykonawców grali w takich miejscach, jak Carnegie Hall, nowojorskiej sali koncertowej – jednej z najbardziej prestiżowych na świecie. Teraz ich kunszt można na żywo podziwiać w kameralnej sali wypełnionej kulturą po brzegi.

Założycielką Chopin Point Warsaw jest Barbara Kotarba, organizatorka wydarzeń kulturalnych, mająca za sobą organizację kilkuset Koncertów Chopinowskich.

źródło: Centrum Prasowe PAP