Nowy projekt tunelu między szwedzką Skanią i duńską Zelandią

Dodane przez: | 27 lipca 2017

Helsingør

Duńskie oraz szwedzkie władze pracują nad projektem budowy tunelu między Helsingørem w Danii i Helsingborgiem w Szwecji.

Dotychczas miasta te korzystały z bezpośredniego połączenia promowego. Budowa tunelu umożliwiłaby znacznie szybszą i sprawniejszą komunikację w regionie transgranicznym Oresund.

Nowa trasa nosiłaby nazwę HH (Helsingør-Helsingborg). Byłoby to drugie tego typu połączenie między Danią a Szwecją, zaraz po moście nad cieśniną Sund, łączącym Kopenhagę i Malmö od 2000 roku.

Duńskie Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Mieszkalnictwa (Transport-, Bygnings- og Boligministeriet) na swojej oficjalnej stronie internetowej zapowiedziało współpracę z władzami szwedzkimi. Jak donosi komunikat prasowy, Dania i Szwecja w ciągu najbliższych trzech lat opracują strategię realizacji nowego projektu transportu.

– Wszystko wskazuje na to, że istnieją możliwości budowy i finansowania połączenia dzięki modelowi opartemu na opłacie drogowej, który stosowany jest w przypadku mostów nad Wielkim Bełtem i cieśniną Sund – powiedział duński minister transportu Ole Birk Olesen w komunikacie prasowym. – Razem ze Szwecją przyjrzymy się tej analizie strategicznej – dodał.

Minister zaznaczył także, że analiza obejmie zarówno połączenia drogowe, jak i kolejowe.

– Obiecujące perspektywy niesie projekt obejmujący wyłącznie połączenie drogowe, w jego przypadku podstawy ekonomiczne są naprawdę solidne. Na prośbę Szwecji przyjrzymy się także połączeniu kolejowemu na potrzeby przewozów pasażerskich. Omówimy poszczególne modele działań oraz ocenimy ich ryzyko – zapowiedział Olesen w komunikacie prasowym.

W opracowanym w październiku 2016 roku planie transportowym dla obszaru metropolitalnego Kopenhagi w rejonie cieśniny Sund stwierdzono, że planowane połączenie tunelowe między Helsingørem i Helsingborgiem powinno być traktowane w sposób priorytetowy.

– Przekonaliśmy naszych duńskich przyjaciół, że wizja połączenia szwedzkiej Skanii i duńskiej Zelandii stworzy idealne warunki do rozwoju wspólnego rynku pracy. To ogromny sukces – podkreślał Henrik Fritzon, przewodniczący regionu Skania w wypowiedzi dla dziennika „Sydsvenskan”.

źródło: Visit Sweden w Polsce
foto: Iris/Scanpix